Przedmiotem konkursu było skomponowanie utworu „Sinfonietta” na orkiestrę smyczkową dla Orkiestry Sinfonietta Cracovia. 9 czerwca 2015 roku jury w składzie: Joanna Wnuk – Nazarowa, Eugeniusz Knapik,Marcel Chyrzyński, Jurek Dybał i Adam Wesołowski jednogłośnie zdecydowało, że zwycięzcą konkursu „Sinfonietta per Sinfonietta” został Maciej Bałenkowski i jego kompozycja pt. „Sinfonietta” – Time is ticking! Zwycięski utwór zabrzmi po raz pierwszy w Filharmonii Krakowskiej 28 czerwca w ramach Sinfonietta Festival. Maciej Bałenkowski jest absolwentem ZSM w Radomiu im. Oskara Kolberga.
Organizatorem konkursu była Orkiestra Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa – Sinfonietta Cracovia, która poprzez jego organizację chce w szczególny sposób promować młodych polskich kompozytorów, tworzących współczesne dzieła muzyczne, poszerzające repertuar orkiestr smyczkowych całego świata.
Sinfonietta Cracovia – krakowska miejska instytucja kultury funkcjonująca jako orkiestra. W 1994 roku przyjęła obecną nazwę, została objęta patronatem Prezydenta Miasta i otrzymała status Orkiestry Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa. Przyczyniło się do tego między innymi zaangażowanie Elżbiety i Krzysztofa Pendereckich. Od tego momentu szefem artystycznym został skrzypek i dyrygent Robert Kabara.
Maciej Bałenkowski urodził się 18 października 1993 r. w Radomiu. Od najmłodszych lat przejawiał zainteresowania muzyczne. W wieku 7 lat rozpoczął naukę w Zespole Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga w Radomiu, którą ukończył z wyróżnieniem w roku 2012. Podczas 12 lat edukacji szkolnej doskonalił warsztat gry w klasach fortepianu, trąbki oraz organów. Dodatkowo pobierał lekcje fortepianu jazzowego.
Był wieloletnim członkiem orkiestry RMOD Grandioso, przyczyniając się do jej wielu sukcesów, m.in. 6 miejsca na Mistrzostwach Świata Orkiestr w Poczdamie (2010), 1 miejsc podczas 52-,53-,54- Mistrzostw Europy Orkiestr w Rastede (2007,2008,2009), Grand Prix oraz 1 miejsc podczas 36-, 37- oraz 38- edycji OFMOD Inowrocław. Jego zainteresowania ukierunkowane były jednak przede wszystkim w stronę teorii muzyki oraz kompozycji, co zaowocowało również sukcesami na tym gruncie, m.in. Wyróżnieniem w V Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim w Stalowej Woli (2010), I Nagrodą oraz Nagrodą Publiczności XII Ogólnopolskiego Konkursu Kompozytorskiego UFM w Warszawie (2011), Tytułami finalisty Olimpiady Słuchowej we Wrocławiu (2010) oraz VI Ogólnopolskiego Konkursu Solfeżowego w Bielsku Białej (2011), II wyróżnieniem w IV Ogólnopolskim Konkursie Czytania Nut Głosem w Krakowie (2011), I Nagrodą w III Regionalnym Konkursie Czytania Nut Głosem w Żyrardowie (2011), III Nagrodą ex-aequo oraz Nagrodą Publiczności XIII Ogólnopolskiego Konkursu Kompozytorskiego UFM w Warszawie (2012).
Osiągnięcia te przyczyniły się do otrzymania w roku 2011 Stypendium Artystycznego Prezydenta Miasta Radomia oraz 2012 Nagrody Muzycznej Radomskiego Stowarzyszenia Pokoleń, a także Stypendium im. Jacka Malczewskiego. Na specjalne zamówienie klasy dyplomowej skomponował „Poloneza“ na orkiestrę symfoniczną, którego prawykonanie przez Orkiestrę Symfoniczną ZSM w Radomiu pod dyr. Adriana Hanke odbyło się 6 stycznia 2012 r. w Sali Koncertowej im. Krzysztofa Pendereckiego w Radomiu.
Po zdaniu egzaminów maturalnych został przyjęty na I rok studiów na kierunek „kompozycja” w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Dalszą naukę zdecydował się podjąć w Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie kompozycji dr hab. Roberta Kurdybachy. 2 lata studiów zaowocowały kolejnymi osiągnięciami: II Nagrodą w II Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim „Generace” w Ostravie (2013), Honarary aprreciation w III Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim „Generace” w Ostravie (2014), III miejscem w IV Konkursie Kompozytorskim im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie (2014), a także Tytułem finalisty (nagrody nie są przyznawane) Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego „In modo di Lutosławski” w Białymstoku (2014), dzięki któremu w czerwcu 2014 r. mógł wziąć udział w Międzynarodowym Campusie Kompozytorskim w Radziejowicach, gdzie uczestniczył w zajęciach z kompozycji, instrumentacji, współczesnych technik kompozytorskich, muzyki elektronicznej i krytyki muzycznej, prowadzonych przez wybitnych pedagogów uczelni polskich i norweskich.
Kolejne nagrody otrzymane na 3 roku studiów to: II Nagroda w Internetowym Międzynarodowym Konkursie „Scary Halloween Composition Competition“ (2014) w Karolinie Północnej (USA) oraz Nagroda Główna w Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim na kolędę i pastorałkę w Myślenicach (2014). W kwietniu 2015 roku dostał się do finału i zdobył I nagrodę konkursu „Young Composer’s Competition“ w Kanadzie organizowanego przez Vancouver Chamber Choir.
Brał udział w wielu kursach i warsztatach, m.in. III Letniej Akademii Muzycznej we Wrocławiu, kursie mistrzowskim w zakresie gry na organach, prowadzonym przez prof. Jana Piet‘a Knijff’a (USA), Campusie Kompozytorskim w Radziejowicach (2014), Mistrzowskim Kursie Kompozytorskim z prof. Martą Ptaszyńską. Swoje utwory konsultował m.in. z Martą Ptaszyńską, Rafałem Augustynem, Volodomyrem Runchakiem, Agatą Zubel.
Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>