Niedziela 24 listopada
Emmy, Flory, Jana
RADOM aktualna pogoda

''Małpi Król'' zawładnie radomskim teatrem

Daria Kurys 2013-06-10 16:06:00

- Mam nadzieje, że nasza opera zaintryguje wszystkich mieszkańców Radomia – powiedział Jung Beau-Shahn, dyrektor tajwańskiego zespołu, który w dzisiejsze popołudnie zaprezentuje na deskach radomskiego teatru przedstawienie pt. „Małpi Król”. To nie lada gratka dla miłośników kultury egzotycznej.

Dzisiaj w Radomiu gości zespół GuoGuang Opera Company, który w ramach tournée po Europie wystawi w Teatrze Powszechnym im. Jana Kochanowskiego operę chińską pt. „Małpi Król”. Możemy czuć się wyróżnieni - jesteśmy jednym z dwóch miast w Polsce mających możliwość obejrzenia spektaklu na „własnym podwórku”. Następny i zarazem ostatni występ odbędzie się w Łodzi.

- Cieszymy się, że możemy gościć tak liczny zespół z olbrzymim dorobkiem i umiejętnościami – wyraził swoją radość prezydent Radomia, Andrzej Kosztowniak – Pokazana zostanie sztuka po stokroć egzotyczna. Nie do końca zrozumiała, co jest dla nas nie lada wyzwaniem – dodał.  Bilety na spektakl rozeszły się w ciągu dwóch dni. Pokazuje to, że w naszym mieście jest spore zainteresowanie kulturą dalekiego Wschodu.

Do Radomia przyjechała delegacja tajwańskiego teatru, składająca się z trzydziestu pięciu osób, w tym ośmiu artystów występującym podczas przedstawienia na scenie. Niezwykle interesujący jest strój i makijaż głównych aktorów. Taka charakteryzacja pozwala na „uzewnętrznienie” stanu emocjonalnego bohaterów. Chińska opera to nie tylko gra na scenie, ale także zaprezentowanie sztuk walki, co jest nieodłączną częścią chińskich oper.

Orientalne opery to tradycyjna forma chińskiej sztuki dramatycznej. Jest to połączenie śpiewu, recytacji, pantomimy, ekwilibrystyki oraz wystylizowanych demonstracji form i ciosów kung-fu.

Tytułowym bohaterem jest Sun Wukong nazywany również Małpim Królem. Jest to postać z mitologii chińskiej, będąca równocześnie bohaterem wielu legend oraz dzieł literackich i malarskich. Najpopularniejsza wersja mitu głosi, iż narodził się on z kamiennego jaja na początku świata i posiadł liczne nadprzyrodzone moce pozwalające mu na bycie nieśmiertelnym, a także przybierać dowolne kształty oraz wcielać się w skórę różnych postaci.

Małpi Król to popularne bóstwo na południu Chin. Tam też czczone jest jako Qitian dasheng – Wielki świety równy bogu.

Tajwańska opera zostanie wystawiona na deskach radomskiego teatru tylko raz – dzisiaj (10 czerwca) o godzinie 18 na Dużej Scenie.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych