Niedziela 24 listopada
Emmy, Flory, Jana
RADOM aktualna pogoda

Malczewscy odkryci na nowo. Promocja najnowszego albumu

Resursa Obywatelska, red. cr 2015-04-11 16:00:00

Ośrodek Kultury i Sztuki "Resursa Obywatelska" w Radomiu zaprasza na spotkanie autorskie z Zofią Katarzyną Posiadałą, połączone z promocją albumu "Jacek i Rafał Malczewscy".

Wśród pozostałych autorów tekstów zamieszczonych w albumie (w języku polskim i angielskim) znajdują się: Rafał Malczewski, Włodzimierz Odojewski i Paulina Szymalak. Książka stanowi pogłębioną analizę twórczości Jacka i Rafała Malczewskich, a większość prezentowanych w niej obrazów, pochodzi ze zbiorów prywatnych.

Promocji (17 kwietnia o godz. 18 w Resursie Obywatelskiej) będzie towarzyszyło stoisko księgarni literackiej im. W. Gombrowicza w Radomiu, na którym będzie można album nabyć. Wstęp wolny (ilość miejsc ograniczona).

Zofia Katarzyna Posiadała – historyk sztuki. Od 1976 roku pracownik Muzeum Okręgowego, a następnie Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. Przez około 30. lat pełniła funkcję kierownika Działu Sztuki. Autorka wielu wystaw i katalogów z których najbardziej znane to: Bogurodzica, Chłopi w sztuce polskiej, Secesja, Józef Brandt – uczniowie i przyjaciele, Jacek Malczewski (1854-1929), Roman Kochanowski (1857-1945), Jacek i Rafał Malczewscy.

Interesuje się przede wszystkim sztuką polską przełomu XIX i XX wieku. Laureatka Radomskiej Nagrody Kulturalnej (za 2004 rok) i Nagrody św. Kazimierza ( za 2014 rok). Ma dużą rodzinę, która jest dla niej powietrzem i kotwicą. Bardzo sobie ceni przyjaźń.

Jacek i Rafał Malczewscy – ojciec i syn. Przez długie lata pracy w Muzeum, coraz lepiej poznawałam ich twórczość. Malarstwo ojca absolutnie wybitne. Niezwykle samodzielne, oryginalne, w dużym wyborze doskonałe warsztatowo i ciekawe ikonograficznie. Inspiracji do swoich obrazów artysta szukał w polskim folklorze, świecie baśni, legend, ale także w tym co jest uniwersalne, w mitach greckich, Starym i Nowym Testamencie.

Miał oszałamiającą umiejętność w przedstawianiu rzeczywistości; pokazywał postacie ludzkie naturalnej wielkości w najbardziej śmiałych postawach, ruchach i skrótach, osiągnął absolutne mistrzostwo w oddaniu twarzy i rąk. Pejzaż, który był tłem dla kompozycji wielofiguralnych, lub z pojedynczymi postaciami, prawie zawsze malował z pamięci. Bardzo często był to pejzaż z okolic Radomia i z Wielgiego, oglądany w dzieciństwie i młodości. Utrwalony w myślach na zawsze.

Syn Rafał był obdarzony niezwykłym talentem, wdziękiem i dużą inteligencją. Malował w sposób bardzo uproszczony drobne figurki zagubione w pejzażu. Domy, drzewa, pociągi traktowane jak zabawki. Małe stacyjki kolejowe na których nic się nie dzieje. Nastrojowe, rozległe pejzaże górskie. Przedstawiał pogodną sielankowość, spokojną egzystencję na łonie przyrody, poza światem wielkich wydarzeń. Ale świetne obrazy Rafała Malczewskiego to także pejzaże przemysłowe, które powstawały w latach 30. na Górnym Śląsku oraz w Centralnym Okręgu Przemysłowym.

Obydwaj artyści malowali obrazy wspaniałe, niezależne stylistycznie i treściowo, bardzo różne. I myślę, że zderzenie tak różnych światów czyni ten album interesującym. W książce jest reprodukowanych 235 obrazów, w tym 162 z 42 kolekcji prywatnych, pozostałe obrazy pochodzą z 13 polskich muzeów. 

Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych