Gala finałowa zgromadziła w sali kinowej pomysłodawców festiwalu, twórców kultury, ale przede wszystkich młodzież, której poświęcona jest od początku idea "Kameralnego Lata". Goście festiwalu mogli obejrzeć filmy, które powstały w ciągu tygodnia w Radomiu, a które zostały zrealizowane pod kierunkiem dwójki reżyserów: Barbary Białowąs i Rafaela Lewandowskiego.
Jury 7. Ogólnopolskich Spotkań Filmowych, w składzie Janusz Zaorski, Anna Mucha, Anna Wydra, insp. Grzegorz Jach, Rafał Listopad i Lesław Żurek uznało, że najlepszym filmem festiwalu był obraz "Magma" Pawła Maślony i to do niego powędrował Złoty Łucznik i 5 tysięcy złotych od prezydenta Radomia. To samo jury przyznało nagrody specjalne Ogólnopolskiego Programu Komendy Głównej Policji "Profilaktyka a Ty" za walory edukacyjno-profilaktyczne dwóm reżyserom: Sławomirowi Witkowi za film "Prawdziwy miód" oraz Michałowi Szcześniakowi za film "Punkt Wyjścia". Nagrody wręczył insp. Grzegorz Jach - pełnomocnik Komendanta Głównego Policji ds. promocji bezpieczeństwa publicznego. Rekomendowano także oba filmy do dyskusji w ramach szkolnych programów edukacyjno-profilaktycznych.
W trakcie uroczystej gali wręczono również nagrodę za realizację spotu obrazującego pracę funkcjonariuszy Mazowieckiej Policji i promującego garnizon mazowiecki. Laureatem okazała się Anna Rabas-Szarska z Żyrardowa.
Producent Festiwalu Maciej Dominiak złożył podziękowania dla mazowieckich policjantów za pomoc w tworzeniu filmów. Słowa uznania popłynęły także w stronę Zastępcy Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Policji insp. Marka Świszcza, który osobiście był zaangażowany w profilaktyczne aspekty festiwalu. Zostało to odzwierciedlone przyznaniem mł. inp. Markowi Świszczowi festiwalowej Nagrody Specjalnej im. Jana Machulskiego za całokształt działań na rzecz edukacji filmowej w Polsce. Statuetkę wręczył reżyser Janusz Zaorski.
- W każdym z 25 filmów było coś interesującego. Każdy na dawał się do jakiegoś wyróżnienia czy nagrody. Jest to rzadki przypadek, bo poziomy na festiwalach są dosyć zróżnicowane - stwierdził Janusz Zaorski, przyznając że oglądanie tych filmów, wybranych przez dyrektor festiwalu - Annę Wróblewską, było prawdziwą przyjemnością.
Ogólnopolskie Spotkania Filmowe to jedyny festiwal filmowy w kraju organizowany w ścisłym porozumieniu z polskimi służbami mundurowymi. Impreza jest niezwykle mocno osadzona w mieście i regionie, powstaje w kooperacji z Mazowieckim Centrum Polityki Społecznej, Urzędem Miasta, kinem Helios, Wyższą Szkołą Handlową w Radomiu, a także z licznymi firmami i organizacjami kulturalnymi i filmowymi. Głównymi mecenasami Festiwalu są Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej.
Festiwal "Kameralne Lato" na dobre zadomowił się już w Radomiu. W tym roku była to już siódma edycja tego projektu filmowego dla młodych twórców. Jest to jedna z największych cyklicznych imprez filmowych w kraju, na której prezentowane są polskie filmy, w tym krótkometrażowe. W tym roku do organizacji imprezy kolejny raz została zaproszona Komenda Wojewódzka Policji zs. w Radomiu. Podobnie jak w roku ubiegłym, impreza została włączona do harmonogramu ogólnopolskich przedsięwzięć w ramach Rządowego Programu „Razem bezpieczniej”.
Festiwal rozpoczął się w ubiegły weekend uroczystą paradą samochodów. Następnie przez kilka dni młodzi twórcy przygotowywali filmy, których premiera odbyła się w czasie sobotniej gali finałowej. Ogromną pomocą w ich realizacji służyli policjanci z KWP zs. w Radomiu, w tym m.in. funkcjonariusze z sekcji antyterrorystycznej, Wydziału Prewencji, Zespołu Prasowego, a także policjanci z KMP Radom.
Ale festiwal, to nie tylko filmy, to także rozmowy i dyskusje o profilaktyce. W ramach „Kameralnego Lata" odbył się m.in. panel dyskusyjny „Między wolnością a prywatnością. Ochrona wizerunku osób powszechnie znanych”. Tymi kwestiami zajęli się goście festiwalu, twórcy i aktorzy: dr Janusz Zaorski, Anna Mucha, Lesław Żurek, przedstawiciele ZASP, ludzie nauki, prawnicy, dziennikarze, a także policjanci.
***
O czym opowiada 31 minutowy film Pawła Maślony?
Film to tragikomedia, której głównym bohaterem jest Janusz - sprzedawcą w sklepie meblowym. Któregoś razu przypadkowo rozrywa poduszkę - to pierwszy „wypadek” w firmie od dłuższego czasu. Wygląda na to, że Janusz bardzo się tym zdenerwował. A może to coś innego nie daje mu spokoju?
Paweł Maślona jest absolwentem politologii, studentem V roku reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego. To autor krótkometrażowych filmów fabularnych i reklamowych, za które otrzymał liczne nagrody. Finalista plebiscytu „Talenty Trójki” w roku 2011. „Magma” to jego film dyplomowy.
Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>
''Magma'' Pawła Maślony nagrodzona Złotym Łucznikiem podczas gali ''Kameralnego Lata''
Uroczystą galą finałową zakończyła się siódma edycja ogólnopolskich spotkań filmowych „Kameralne Lato Radom 2014", które kolejny raz współorganizowała Komenda Wojewódzka Policji zs. w Radomiu. W czasie gali zaprezentowano filmy, które powstały w czasie trwania imprezy. Nagrodę specjalną od organizatorów festiwalu za działalność na rzecz edukacji filmowej w Polsce otrzymał Zastępca Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Policji insp. Marek Świszcz.
Komentarze naszych czytelników
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu