Niedziela 24 listopada
Emmy, Flory, Jana
RADOM aktualna pogoda

''Magma'' Pawła Maślony nagrodzona Złotym Łucznikiem podczas gali ''Kameralnego Lata''

KWP Radom, red. M.G. 2014-07-13 10:55:00

Uroczystą galą finałową zakończyła się siódma edycja ogólnopolskich spotkań filmowych „Kameralne Lato Radom 2014", które kolejny raz współorganizowała Komenda Wojewódzka Policji zs. w Radomiu.  W czasie gali zaprezentowano filmy, które powstały w czasie trwania imprezy. Nagrodę specjalną od organizatorów festiwalu za działalność na rzecz edukacji filmowej w Polsce otrzymał Zastępca Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Policji insp. Marek Świszcz.

fot. KWP Radom

Gala finałowa zgromadziła w sali kinowej pomysłodawców festiwalu, twórców kultury, ale przede wszystkich młodzież, której poświęcona jest od początku idea "Kameralnego Lata".  Goście festiwalu mogli obejrzeć filmy, które powstały w ciągu tygodnia w Radomiu, a które zostały zrealizowane pod kierunkiem dwójki reżyserów: Barbary Białowąs i Rafaela Lewandowskiego.

Jury 7. Ogólnopolskich Spotkań Filmowych, w składzie Janusz Zaorski, Anna Mucha, Anna Wydra, insp. Grzegorz Jach, Rafał Listopad i Lesław Żurek uznało, że najlepszym filmem festiwalu był obraz "Magma" Pawła Maślony i to do niego powędrował Złoty Łucznik i 5 tysięcy złotych od prezydenta Radomia. To samo jury przyznało nagrody  specjalne Ogólnopolskiego Programu Komendy Głównej Policji "Profilaktyka a Ty" za walory edukacyjno-profilaktyczne dwóm reżyserom: Sławomirowi Witkowi za film "Prawdziwy miód" oraz Michałowi Szcześniakowi za film "Punkt Wyjścia". Nagrody wręczył insp. Grzegorz Jach - pełnomocnik Komendanta Głównego Policji ds. promocji bezpieczeństwa publicznego. Rekomendowano także oba filmy do dyskusji w ramach szkolnych programów edukacyjno-profilaktycznych.

W trakcie uroczystej gali wręczono również nagrodę za realizację spotu obrazującego pracę funkcjonariuszy Mazowieckiej Policji i promującego garnizon mazowiecki. Laureatem okazała się Anna Rabas-Szarska z Żyrardowa.

Producent Festiwalu Maciej Dominiak złożył podziękowania dla mazowieckich policjantów za pomoc w tworzeniu filmów. Słowa uznania popłynęły także w stronę Zastępcy Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Policji insp. Marka Świszcza, który osobiście był zaangażowany w profilaktyczne aspekty festiwalu. Zostało to odzwierciedlone przyznaniem mł. inp. Markowi Świszczowi festiwalowej Nagrody Specjalnej im. Jana Machulskiego za całokształt działań na rzecz edukacji filmowej w Polsce. Statuetkę wręczył reżyser Janusz Zaorski.

- W każdym z 25 filmów było coś interesującego. Każdy na dawał się do jakiegoś wyróżnienia czy nagrody. Jest to rzadki przypadek, bo poziomy na festiwalach są dosyć zróżnicowane - stwierdził Janusz Zaorski, przyznając że oglądanie tych filmów, wybranych przez dyrektor festiwalu - Annę Wróblewską, było prawdziwą przyjemnością. 

Ogólnopolskie Spotkania Filmowe to jedyny festiwal filmowy w kraju organizowany w ścisłym porozumieniu z polskimi służbami mundurowymi. Impreza jest niezwykle mocno osadzona w mieście i regionie, powstaje  w kooperacji z Mazowieckim Centrum Polityki Społecznej, Urzędem Miasta, kinem Helios, Wyższą Szkołą Handlową w Radomiu, a także z licznymi firmami i organizacjami kulturalnymi i filmowymi. Głównymi mecenasami Festiwalu są Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Festiwal "Kameralne Lato" na dobre zadomowił się już w Radomiu. W tym roku była to już siódma  edycja tego projektu filmowego dla młodych twórców. Jest to jedna z największych cyklicznych imprez filmowych w kraju, na której prezentowane są polskie filmy, w tym krótkometrażowe. W tym roku do organizacji imprezy kolejny raz została zaproszona Komenda Wojewódzka Policji zs. w Radomiu. Podobnie jak w roku ubiegłym, impreza została włączona do harmonogramu ogólnopolskich przedsięwzięć w ramach Rządowego Programu „Razem bezpieczniej”.

Festiwal rozpoczął się w ubiegły weekend uroczystą paradą samochodów. Następnie przez kilka dni młodzi twórcy przygotowywali filmy, których premiera odbyła się w czasie sobotniej gali finałowej. Ogromną pomocą w ich realizacji służyli policjanci z KWP zs. w Radomiu, w tym m.in. funkcjonariusze z sekcji antyterrorystycznej, Wydziału Prewencji, Zespołu Prasowego, a także policjanci z KMP Radom.

Ale festiwal, to nie tylko filmy, to także rozmowy i dyskusje o profilaktyce. W ramach „Kameralnego Lata" odbył się m.in. panel dyskusyjny „Między wolnością a prywatnością. Ochrona wizerunku osób powszechnie znanych”. Tymi kwestiami zajęli się goście festiwalu, twórcy i aktorzy: dr Janusz Zaorski, Anna Mucha, Lesław Żurek, przedstawiciele ZASP, ludzie nauki, prawnicy, dziennikarze, a także policjanci.

***

O czym opowiada 31 minutowy film Pawła Maślony?

Film to tragikomedia, której głównym bohaterem jest Janusz - sprzedawcą w sklepie meblowym. Któregoś razu przypadkowo rozrywa poduszkę - to pierwszy „wypadek” w firmie od dłuższego czasu. Wygląda na to, że Janusz bardzo się tym zdenerwował. A może to coś innego nie daje mu spokoju?

Paweł Maślona jest absolwentem politologii, studentem V roku reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego. To autor krótkometrażowych filmów fabularnych i reklamowych, za które otrzymał liczne nagrody. Finalista plebiscytu „Talenty Trójki” w roku 2011. „Magma” to jego film dyplomowy.

Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy?  POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych