„Łysa Śpiewaczka” (fr. La Cantatrice chauve) Eug?ne Ionesco w reżyserii i opracowaniu audiowizualnym – Marcina Fortuny. To już drugi spektakl w reżyserii Fortuny, po „Szefie wszystkich szefów” Larsa von Triera wystawionym w marcu 2013 roku.
Tym razem Teatr sięga po klasykę gatunku teatru awangardowego, teatru absurdu (premiera francuskiego spektaklu miała miejsce w Paryżu w 1950 rok). "Łysa Śpiewaczka" łamie wszelkie zasady teatru charakterów, sam Ionesco nazywa ją anty-sztuką, chcąc zdystansować się od europejskiej tradycji teatralnej.
"Łysa Śpiewaczka" nie opowiada żadnej historii, nie ma w niej tradycyjnego trzystopniowego układu perypetii (tj. zawiązania konfliktu, jego kulminacji i zakończenia). Bohaterowie sztuki to istoty bez zindywidualizowanej tożsamości, bez celów życiowych, pozbawione marzeń, ale i trosk życia codziennego. Między postaciami toczy się dialog, z którego nic nie wynika, język pozbawiony jest podstawowej funkcji komunikatywnej, jednak z zachowania postaci możemy wywnioskować że rozumieją się.
„W mojej ocenie, mówi reżyser spektaklu, Ionesco pragnął sięgnąć do istoty pewnego mechanizmu porozumiewania, samej istoty komunikacji lub jej braku. Dziś żyjąc w świecie internetu, portali społecznościowych odnajdujemy zupełnie inny mechanizm komunikacji między ludźmi. To nie prawda, mówi dalej reżyser, że Łysa Śpiewaczka jest o zupełnym braku porozumienia, ona pokazuje że dziś są inne kanały komunikacji, porozumiewamy się obrazami, memami, skrótami czy emotikonami, swoją aprobatę lub jej brak pieczętujemy lajkiem lub hejtem, problem w tym, że odchodzimy od fizycznego kontaktu z drugim człowiekiem, znajomych poznajemy na facebooku i tam ich zapraszamy tam dzielimy się naszymi emocjami, nasz nowy adres zameldowania to internet. No cóż, liczy się oczywiście czas którego dziś nie mamy, kompaktowość naszych wypowiedzi i właściwy odbiorca do którego chcemy wysłać nasz komunikat, jak powiedział Ionesco „liczą się tylko słowa, reszta to paplanina””.
W spektaklu trwającym 60 min. udział biorą: Dorota Lewandowska, Katarzyna Mikulska, Dariusz Wróbel, Monika Kornafel, Konrad Gliński, Robert Jabłoński, Danuta Piątkowska-Poręba oraz Joanna Tam.
Premierze towarzyszyć będą pokazy taneczne grupy młodzieżowej "Plotkary" oraz prezentacja projektu tanecznego "Kosmos" w reż. Sylwii Żołądkiewicz, Anny Prygiel oraz Agnieszki Kowalskiej.
Wstęp wolny.
Kiedy: piątek, 26 czerwca, godz. 18.
Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>