Na plener, który trwał od 14 lipca do Szkoły Leśnej i Drzewnej przyjechało kilkudziesięciu artystów z całego świata, wśród nich malarze i rzeźbiarze z Hiszpanii, Włoch, Ukrainy, Macedonii, Anglii, Tadżykistanu i Izraela, oraz Polski.
Spotkanie artystów w Garbatce miało miejsce już ósmy raz. Co wyróżnia to wydarzenie oprócz pasji artystów? Wyjątkowa atmosfera podczas pleneru, inspiracja spotkaniami z przedstawicielami lokalnej społeczności i poszukiwanie natchnienia w lesie. Leśnicy z Nadleśnictwa Zwoleń pomagają w organizowaniu objazdów po Puszczy Kozienickiej, pokazując artystom najbardziej tajemnicze i inspirujące miejsca. W efekcie część rzeźb powstaje w lesie, wśród nich wejście do lasu, które go otwiera niedaleko Garbatki autorstwa Bartłomieja Kurzeji.
Materiałem, z którego powstało wiele prac, szczególnie rzeźb jest drewno. Nie brakuje go w Szkole Drzewnej i Leśnej w Garbatce-Letnisku. Ciekawe fragmenty drzew, których często już sama forma inspiruje artystów pomagają też wynajdywać w lesie leśnicy. Jak pokazuje plener - las i sztuka są w Puszczy Kozienickiej bardzo blisko. Jak mówi Mirosław Dziedzicki, organizator pleneru, a jednocześnie rzeźbiarz urodzony w Garbatce i dyrektor Szkoły: - Z każdym rokiem jest ciekawiej, lepiej, to nasze wspólne dzieło z roku na rok rośnie, dlatego nie poprzestaliśmy na jednym czy kilku spotkaniach.
Dlaczego Garbatka-Letnisko? To znana i bardzo popularna jeszcze w czasach przedwojennych miejscowość letniskowa położona w sercu Puszczy Kozienickiej o niezwykłym klimacie. Jak mówi Mirek Dziedzicki: - Na każdego działają różne okresy w życiu, każdy jest nasycony jakąś tajemnicą w dzieciństwie, tu w Garbatce tę tajemnicę tworzą urokliwe, stare i stylowe domy, ludzie przyjeżdżający ze świata, przyroda też ma coś niezwykle przyciągającego. Sam podczas pleneru stworzył rzeźbę nawiązującą do twórczości Andrzeja Jagodzińskiego, muzyka jazzowego pochodzącego z Garbatki pt.: „Leśna, mała, nocna muzyka”.
Udział w wernisażu wielu mieszkańców Garbatki-Letnisko i okolic jest najlepszym świadectwem tego, że kultura i las mają ze sobą wiele wspólnego, a plener malarstwa i rzeźby może być łącznikiem pomiędzy tymi światami. Na pewno spotkania artystyczne będą kontynuowane w tym urokliwym miejscu.
Organizację wernisażu wsparły nadleśnictwa położone na terenie Puszczy Kozienickiej, Radom, Kozienice, a szczególnie Zwoleń. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu objęła wydarzenie patronatem honorowym. Prace prezentowane będą także podczas wystaw poplenerowych, w tym w siedzibie RDLP w Radomiu. Zapraszamy.
Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>