Organizatorami, poza Klubem Środowisk Twórczych "Łaźnia", było Bractwo Kurkowe Św. sebastiana w Radomiu i Muzeum Niepodległości w Warszawie.
Wieczór rozpoczął się od otwarcia wystawy "Roman Dmowski 1864-1939". Na wystawie "Roman Dmowski 1864-1939" prezentowane są fotografie i dokumenty poświęcone życiorysowi twórcy endecji oraz jego sylwetce politycznej, ze szczególnym uwzględnienie okresu walki o niepodległość w latach 1914-18. Pokazane zostaną przede wszystkim znajdujące się w zbiorach Muzeum Niepodległości, wcześniej nie pokazywane dokumenty i fotografie z prywatnego archiwum politycznego Dmowskiego. - Jest tam m.in. korespondencja z politykami zachodnimi, nieznane zdjęcia z Paryża z 1919 roku, portret z 1933 roku oraz z roku 1918 ze Stanów Zjednoczonych – wymienia Sławomir Adamiec z Bractwa Kurkowego.
Główna część ekspozycji dotyczy okresu I wojny światowej, kiedy Dmowski działał w strukturach niepodległościowych i tworzył Komitet Narodowy Polski do konferencji pokojowej w Paryżu, gdzie był głównym delegatem Polski i traktatu wersalskiego z 1919 roku. Na tych planszach znalazł się m.in. skan kalendarzyka z zapiskami Dmowskiego z datą planowanego spotkania z prezydentem Stanów Zjednoczonych Woodrowem Wilsonem oraz list prezydenta do polskiego polityka z podziękowaniem za przekazane materiały i mapy. Zaprezentowano tam także tablicę ilustrującą pozapolityczne przyjaźnie Dmowskiego ze znanymi literatami takimi jak Władysław Reymont, Stefan Żeromski czy Henryk Sienkiewicz.
- Cieszy fakt, że ludzie tak licznie interesują się historią naszego kraju, że wspólnie przeżywają takie święta. Łaźnia wręcz pękała w szwach, brakowało miejsca - mówi radny Sławomir Adamiec, jeden z organizatorów.
Po wernisażu odbył się również recital Katarzyny Bochyńskiej – Wojdył (sopran) z akompaniamentem Karola Sionka (fortepian), a następnie wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych.
Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>