W niedzielnym koncercie w klasztorze oo. Bernardynów, zatytułowanym „Każdemu marzy się wolność”, oprócz wykonań utworów religijnych i patriotycznych, usłyszeliśmy Roberta Grudnia i mezzosopranistkę Annę Adamiak - laureatkę wielu konkursów i nagród muzycznych oraz Annę Drelę jako prowadzącą i recytującą poezję powstańczą. Koncert rozpoczął się od wyjątkowo przejmującego głębią, wykonania przez Annę Adamiak arii, Jerzego Fryderyka Haendla, z opery Rinaldo „Lascia Ch’io Pianga:
„Pozwól mi płakać nad mym okrutnym losem
I tęsknić do utraconej wolności
Niech mój ból rozerwie kajdany
W moim cierpieniu modlę się o łaskę
W moim cierpieniu modlę się o łaskę
Pozwól mi płakać nad mym okrutnym losem
I tęsknić do utraconej wolności”
W dalszej części koncertu artyści wykonywali m.in. utwory F. Chopina, „Marsz Polonia” oraz Ave Maria”, przeplatane wspomnieniami powstańczymi i recytatywami poezji patriotycznej, m.in. Marii Konopnickiej.
Radomski koncert zainaugurował również cykl imprez, zorganizowanych przez Roberta Grudnia, w miejscowościach związanych z walkami powstańczymi; m.in. w Solcu nad Wisłą, Lipsku, Zwoleniu, w Radomiu, Jędrzejowie, Lublinie, Starachowicach i Stalowej Woli. Obchody zakończą się koncertem w Bukównie (mazowieckie), gdzie został pochowany Dionizy Czachowski, który zginął 6 listopada 1863 r. w bitwie pod Jaworem Soleckim. Całość imprez rocznicowych R. Grudnia, adresowana jest nie tylko do melomanów i pasjonatów historii, ale przede wszystkim dla młodzieży, której z perspektywy historii, muzyki i sztuk plastycznych, mają ukazać wielkość postaw patriotycznych pokolenia powstańców, na których budowano również niepodległy byt Polski w 1918 roku. Temu służyć będą również warsztaty edukacyjne dla młodzieży - „Naszyjnik z Orłem Białym” - ukazujące biżuterię okresu żałoby narodowej i Powstania Styczniowego.
Kościół oo. Bernardynów, w którym podczas niedzielnego koncertu, zainaugurowane zostały radomskie obchody 150. rocznicy Powstania Styczniowego, należy do najważniejszych miejsc związanych z powstaniem. Tutaj organizowane były manifestacje patriotyczne poprzedzające wybuch powstania, a w refektarzu klasztoru odbywały się narady i szkolenia przyszłych powstańców styczniowych. Za udział w powstaniu zakon i jego majątek uległ kasacie, a wielu zakonników zostało zesłanych na Syberię.
Na terenie przyklasztornym w 1938r. zostały uroczyście pochowane szczątki Czachowskiego, w marmurowym sarkofagu, w specjalnie wybudowanym mauzoleum. W 1940r. Niemcy zniszczyli mauzoleum, ale prochy pułkownika zdołano ukryć w kościele. Dopiero w 1979r. odkryto wejście do wykopu pod posadzką nawy głównej kościoła, gdzie odkryto metalową trumienkę z prochami Czchowskiego. Obecnie Dionizy Czachowski spoczywa w sarkofagu w bocznej nawie kościoła oo. Bernardynów. W klasztorze znajduje się również epitafium Zygmunta Chmieleńskiego.
W 1963 r., z okazji 100. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego i śmierci pułkownika Czachowskiego, dokonana została rekonstrukcja mauzoleum, na placu „72 Pułku Piechoty im. Dionizego Czachowskiego”, z wykorzystaniem elementów ocalałych z pierwotnej konstrukcji. Marmurowy sarkofag zawiera dziś urnę z ziemią, z miejsc walk 72 Pułku Piechoty. Miejsce przedwojennego krzyża na szczycie pomnika zajął betonowy orzeł (autorstwa Jakuba Zajdensznira), który okazał się na tyle nietrwały, ponieważ już w 1965r. zastąpiono go orłem z brązu.
22 stycznia, o godz. 19.30 rozpocznie się główna uroczystość związana z uczczeniem 150. rocznicy Powstania Styczniowego.
- Zapraszamy wszystkich mieszkańców Radomia do kościoła oo. Bernardynów na Mszę Św. w intencji poległych w czasie Powstania Styczniowego obrońców Ojczyzny, z których krwi, patriotyzmu i tradycji powstańczej, odrodziła się niepodległa Polska w 1918 roku – mówi Sławomir Adamiec, jeden ze współorganizatorów uroczystości. – Po Mszy, w asyście orkiestry wojskowej, pocztów sztandarowych, z udziałem władz miasta i młodzieży szkolnej, przejdziemy pod Mauzoleum Czchowskiego i krzyż powstańczy przy ulicy Warszawskiej, gdzie w czasie powstania dokonywano egzekucji powstańców, a jako pierwszego rozstrzelano tu August Jasiński, dowódcę ataku na Szydłowiec, a 23 grudnia 1863 r. został również w tym miejscu stracony Zygmunt Chmieleński. W każdym z tych miejsc młodzież szkolna z II LO im. M. Konopnickiej, pod kierunkiem prof. Dariusza Żytnickiego, zaprezentuje krótkie epizody powstańcze. Wszystkich uczestników uroczystości, prosimy o zabranie flag narodowych, przypięcie kokard i kotylionów narodowych oraz włączenie się do śpiewów patriotycznych, aby godnie w atmosferze tego wieczoru, uczcić pamięć obrońców Ojczyzny z czasów Powstania Styczniowego. Wieczoru, który wtedy w 1863 roku, również był bardzo śnieżny i mroźny, ale w duszach powstańczych gorąco rozpalił pragnienie wolności – apeluje Adamiec.
Zbiórka pocztów sztandarowych nastąpi przed głównym wejściem do kościoła oo. Bernardynów, o godz. 19.15. Wszystkie poczty sztandarowe zostaną procesyjnie wprowadzone do świątyni na rozpoczęcie mszy św.