Po ubiegłorocznych jubileuszowych wystawach prezentujących m.in. dzieła zapisujące nasze historyczne doświadczenia, 21. pokaz zwraca uwagę na kolor. Prezentuje obrazy artystów szczególnie wrażliwych na barwę. Wskazuje nauczycieli – „kolorystów”, profesorów pracujących po wojnie w uczelniach Warszawy (Artur Nacht-Samborski), Krakowa (Wacław Taranczewski) i Wrocławia (Eugeniusz Geppert), ale sale Muzeum wypełniają prace twórców z młodszych pokoleń, uczniów „kolorystów” (Jacek Sienicki, Jacek Sempoliński, Rajmund Ziemski, Zbigniew Tymoszewski, Marek Oberländer, Zbysław Maciejewski, Jacek Waltoś), także artystów związanych z innymi kierunkami, np. członków Grupy Krakowskiej (Jerzy Nowosielski, Tadeusz Brzozowski, Jadwiga Maziarska, Erna Rosenstein, Jan Tarasin, Witold Urbanowicz) i malarzy z kręgu abstrakcji geometrycznej (Wojciech Fangor, Stefan Gierowski).
Na wystawie obejrzeć można malarstwo abstrakcyjne, zarówno ekspresyjne (informel), jak i sztukę geometryczną, inspirowane symbolizmem, surrealizmem, dawną sztuką religijną, ale też realistyczne, przetwarzające fotografie.
Są arcydzieła kolekcji, obrazy znane radomianom i inne, pokazywane po raz pierwszy.
"Kolekcja 21. Kolor" z przewodnikiem
Kolejne spotkanie z nowego cyklu „Niedziela z przewodnikiem” w Muzeum Sztuki Współczesnej organizowane jest 16 września. Rozpocznie się w południe, o godz. 12.00, a po wystawie „Kolekcja 21. Kolor” oprowadzać będzie wszystkich chętnych jej kurator, Mieczysław Szewczuk.
Komentarze naszych czytelników
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu