Wystawa nosi tytuł "Czerwień - gród między Wschodem a Zachodem" Jak powiedziała jej kurator, Małgorzata Cieślak-Kopyt, eksponaty, które zostały przywiezione do Radomia, to kawał historii Polski. Przedmioty te zostały znalezione przez badaczy z UMCS w 2011 roku.
- Czermno było miejscem sporów dawnych Piastów i Rusi Kijowskiej. W 981 roku książę Włodzimierz przyłączył go do Rusi, niedługo potem Bolesław Chrobry odzyskał go i przyłączył do Polski. Potem znów odebrał go książę Jarosław. W finale za czasów króla Kazimierza Wielkiego Czermno na stałe zostało przyłączone do Polski - wyjaśnia Małgorzata Cieślak-Kopyt.
W Czermnie znaleziono m.in. biżuterię kobiecą: bransolety mankietowate, pierścienie, naucznice, srebrne ozdoby, pasek ozdobny na czoło z jedwabiu, dwa kołty, w których noszono nasączone perfumami pakuły. Są również oznaki władzy w Czermnie, czyli pieczęcie z postaciami świętych ruskich. Wśród eksponatów można obejrzeć pozostałości po handlu, militariach, rzemiośle, garncarstwie czy rolnictwie.
- Unikatowy jest ołowiany znak pielgrzymi z postaciami świętego Piotra i Pawła wykonany w Rzymie, zawieszka dzwonkowata z ornamentem kościoła oraz dziewięć enkorpionów z relikwiami. Mamy też stilusa, czyli rylca do rycia w woskowatych tabliczkach. Pokażemy również fragment chaty wczesnego średniowiecza - mówi kuratorka wystawy.
Wernisaż wystawy odbędzie się w czwartek 23 października o godz. 13. Przewidziano wykład jednego z odkrywców eksponatów z Czermna, Marcina Piotrowskiego oraz warsztaty dla dzieci.
Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>