Kandydatów do nagrody mogli zgłaszać mieszkańcy Radomia, a także organizacje czy instytucje. Swoje typy ma też zwykle kapituła. Na dzisiejszym posiedzeniu spośród kilkunastu kandydatur członkowie kapituły wybrali w tajnym głosowaniu trzy.
Istniejący od ośmiu lat radomski zespół Carrion w ubiegłym roku wydał swoją drugą płytę - „El Meddah”, ciepło przyjętą przez krytykę i publiczność. Album promowała ogólnopolska trasa koncertowa Eska Rock Tour 2010. Z kolei Stowarzyszeniu Przyjaciół Radomskiej Fary nominacja do nagrody przyznana została za przygotowanie jubileuszu 650-lecia kościoła św. Jana i koordynowanie trwających rok obchodów. Natomiast prowadzona przez Macieja Żółtowskiego Radomska Orkiestra Kameralna zasłynęła nie tylko w Polsce, ale i poza jej granicami płytą „Grażyna Bacewicz - utwory na orkiestrę kameralną”. Pod koniec 2010 roku krążek został, głosami międzynarodowego jury, nominowana do nagrody International Classical Music Awards 2011.
Spośród trójki nominowanych kapituła wybrała dzisiaj laureata, ale jej werdykt pozostanie tajemnicą do 25 czerwca. Wtedy to Radomska Nagroda Kulturalna zostanie wręczona. W tym roku odbędzie się to podczas koncertu galowego Dni Radomia w szkole muzycznej. Wystąpi Radomska Orkiestra Kameralna z towarzyszeniem flecisty Łukasza Długosza.
Radomska Nagroda Kulturalna, przypomnijmy, wręczana jest od 1998 roku. Ma na celu eksponowanie najważniejszych wydarzeń kulturalnych w mieście i docenienie tych, które w największym stopniu promują Radom, przede wszystkim na forum ogólnopolskim. Nagroda przyznawana jest twórcom, autorom lub organizatorom największego wydarzenia kulturalnego minionego roku (w danym roku nagroda jest wręczana za rok poprzedni) lub animatorom życia kulturalnego i osobom, które poprzez swoją działalność kształtują wizerunek Radomia i przyczyniają się do utrzymania jego pozycji na mapie kulturalnej kraju. Wydarzenia brane pod uwagę muszą albo odbywać się w Radomiu, albo być związane z Radomiem (np. poprzez osobę autora).
Pierwszym laureatem Radomskiej Nagrody Kulturalnej był Zbigniew Kruszyński, autor „Szkiców historycznych”. Za rok 2009 otrzymał ją Zbigniew Rybka, dyrektor Teatru Powszechnego.