Szerokie spektrum społecznych problemów współczesnego świata i aktywne zaangażowanie w tego rodzaju tematykę ze strony twórców filmowych, jak co roku, gwarantuje festiwalowi żarliwe dyskusje, kontrowersyjne tematy i duże emocje. W tym duchu jest realizowany podstawowy cel Kameralnego Lata - promocja młodego polskiego kina i kształtowanie dobrych wzorców społecznych, poprzez zachęcanie do uczestnictwa w szeroko pojętej kulturze filmowej.
- Po każdej edycji, przekonujemy się o rosnącej randze Kameralnego Lata. Podnosząc niezmiennie poprzeczkę w zakresie poziomu artystycznego, szukamy filmów, które mają głęboki, humanistyczny wymiar, dotykają współczesnych problemów i są w stanie skłonić widzów oraz jurorów do gorącej dyskusji. W Konkursie Głównym oczekujemy filmów, które poruszają, wzruszają lub bawią, ale nigdy nie pozostawiają widza obojętnym - podkreśla Ada Bogdziewicz, dyrektor artystyczna festiwalu.
Do Konkursu Głównego można zgłaszać wszelkie formy i gatunki filmowe, trwające nie dłużej niż 40 minut, wyprodukowane po 1 stycznia 2017 roku. Autorami filmów mogą być zawodowi twórcy filmowi, studenci i absolwenci szkół artystycznych oraz filmowcy tworzący poza głównym obiegiem produkcji i dystrybucji audiowizualnej. W jury oceniającym filmy zasiadają wysokiej klasy profesjonaliści związani z branżą filmową. Nagrodą główną w Konkursie jest przyznawany od 2013 roku Złoty Łucznik.
- Konkurs Główny prezentuje najlepsze polskie filmy krótkometrażowe zrealizowane przez młodych twórców. Co roku jury podkreśla niezwykle wysoki poziom konkursu - zaznacza Ada Bogdziewicz.
Miejsce dla filmów nieoczywistych, szalonych, eksperymentalnych, które wykraczają poza standardowe kategorie gatunkowe, jak zawsze znajdzie się w Konkursie Filmów Odrzutowych Hyde Park. Swoje produkcje do udziału w tej sekcji konkursowej mogą zgłaszać wszyscy zainteresowani. Jedynym ograniczeniem jest czas - proponowane filmy nie mogą trwać dłużej niż 15 minut.
Ogólnopolskie Spotkania Filmowe Kameralne Lato to jedyny festiwal filmowy w Polsce organizowany w ścisłej współpracy z polskimi służbami mundurowymi, w tym przede wszystkim z Komendą Wojewódzką Policji z siedzibą w Radomiu. Współorganizatorem wydarzenia są także: Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej oraz Łaźnia - Radomski Klub Środowisk Twórczych i Galeria. Głównym organizatorem jest FilmForum.
Szczegółowe informacje o wymogach formalnych i procedurze zgłoszeniowej znajdują się w regulaminach poszczególnych konkursów dostępnych na stronie www.kameralnelato.pl.
Formularz zgłoszenia filmów znajduje się pod linkiem: https://kameralnelato.pl/formularz-zgloszeniowy-2019/.
Wyniki selekcji zostaną opublikowane na stronie festiwalu do 10 czerwca 2019 roku.
12. edycja Kameralnego Lato odbędzie w dniach 7-13 lipca 2019 r.