W tym roku do odbywających się w ramach festiwalu konkursów zgłoszono 175 filmów, w tym 142 do Konkursu Głównego, a 33 do Konkursu Filmów Odrzutowych Hyde Park. Komisja selekcyjna zakwalifikowała 20 filmów do Konkursu Głównego oraz 16 do konkursu HYDE PARK. Zwycięzca Konkursu Głównego otrzyma Złotego Łucznika - Nagrodę Prezydenta Miasta Radomia w wysokości 10.000 złotych. Nagrodę Specjalną w konkursie ufunduje też Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, a wyróżnienie za film o szczególnych walorach społecznych przyzna współorganizator festiwalu - Komenda Wojewódzka Policji z siedzibą w Radomiu. W Konkursie Filmów Odrzutowych tradycyjnie nagrodę główną przyzna publiczność.
Filmy zakwalifikowane do Konkursu Głównego mają szansę otrzymać również nominacje do prestiżowych Nagród im. Jana Machulskiego. W Konkursie Głównym pokazane zostaną najlepsze polskie filmy krótkometrażowe zrealizowane przez zawodowych twórców filmowych, studentów i absolwentów szkół artystycznych oraz filmowców tworzących poza głównym obiegiem produkcji i dystrybucji audiowizualnej.
Filmy oceni jury pod przewodnictwem krytyka filmowego Tomasza Raczka. Ponadto w jury zasiądą: Anna Mucha - ambasadorka festiwalu, Małgorzata Potocka - dyrektor Teatru Powszechnego im. Jana Kochanowskiego w Radomiu, Przemysław Chruścielewski - członek Amerykańskiej Akademii Filmowej, montażysta filmowy, Marta Habior - producentka filmowa, Marek Świszcz - specjalista w zakresie profilaktyki społecznej.
Istotnym elementem festiwalu Kameralne Lato jest działalność edukacyjna, umożliwiająca młodym ludziom bezpośredni kontakt z branżą filmową oraz zapoznanie się ze specyfiką pracy na planie. Po raz kolejny Kameralne Lato przygotowało dwa cykle warsztatowe skierowane do osób o zróżnicowanym poziomie wiedzy i kompetencji. Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalowe, również na warsztaty będzie bezpłatny (na podstawie wejściówek), będą obowiązywać jednak ścisłe limity w zakresie liczby uczestników poszczególnych punktów programu, zgodne z obowiązującym reżimem sanitarnym.
Głównym organizatorem Ogólnopolskich Spotkań Filmowych jest Stowarzyszenie FILMFORUM. Wydarzenie jest jedynym festiwalem filmowym w Polsce organizowanym w ścisłej współpracy z polskimi służbami mundurowymi, w tym przede wszystkim z Komendą Wojewódzką Policji z siedzibą w Radomiu. Partnerem organizacyjnym wydarzenia jest ŁAŹNIA - Radomski Klub Środowisk Twórczych i Galeria.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego. Festiwal współfinansują: Miasto Radom i Polski Instytut Sztuki Filmowej. Partnerami organizacyjnymi festiwalu są: Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej ELEKTROWNIA w Radomiu oraz Mazowiecki Instytut Kultury.