Niedziela 24 listopada
Emmy, Flory, Jana
RADOM aktualna pogoda

Kameralne Lato 2014 czas zacząć!

UM Radom, red. K.S. 2014-07-06 12:00:00

Do 12 lipca w Radomiu trwać będą Ogólnopolskie Spotkania Filmowe Kameralne Lato, organizowane już po raz  siódmy.

- Dzięki organizacji festiwalu Radom coraz częściej jest postrzegany jako miasto ciekawych wydarzeń kulturalnych i nowych inicjatyw twórczych – mówi Prezydent Andrzej Kosztowniak, fundator Grand Prix Konkursu Głównego.

To jedyny festiwal filmowy w kraju organizowany w ścisłym porozumieniu z polskimi służbami mundurowymi, w tym przede wszystkim z Komendą Wojewódzką Policji z siedzibą w Radomiu. Impreza jest niezwykle mocno osadzona w mieście i regionie, powstaje w kooperacji z Mazowieckim Centrum Polityki Społecznej, Urzędem Miasta, kinem Helios, Lasami Państwowymi, Wyższą Szkołą Handlową w Radomiu, a także z licznymi firmami i organizacjami kulturalnymi i filmowymi.

Głównymi mecenasami Festiwalu są Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Swoje nagrody finansowe w konkursach festiwalowych przyznali: prezes Związku Artystów Scen Polskich Olgierd Łukaszewicz oraz Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.

Funkcję Przewodniczącego Jury Konkursu Głównego przyjął znakomity reżyser, twórca tak znanych filmów, jak „Syberiada Polska”, „Piłkarski Poker”, czy „Matka Królów”. Janusz Zaorski spotka się z radomską publicznością i poprowadzi spotkanie warsztatowe typu „masterclass”. 

Celem festiwalu jest zarówno promocja młodego polskiego kina, jak i w takim samym stopniu kształtowanie dobrych wzorców społecznych, zachęcanie młodych ludzi do uczestnictwa w kulturze filmowej oraz - realizowana wspólnie z Policją - profilaktyka społeczna.

Młodzi reżyserzy amatorzy będą walczyć o statuetkę Złotego Łucznika. Tegoroczną nowością  jest Konkurs Filmów Niezależnych.

- Zdecydowaliśmy się wydzielić kino niezależne i dedykować mu specjalną sekcję konkursową z profesjonalnym jury. Poziom Konkursu Głównego nasi jurorzy w 2013 roku określili jako niezwykle wysoki. To najlepsze filmy szkolne, animacje, dokumenty, fabuły, znakomite dzieła ze Studia Munka – wyjaśnia motywy tej decyzji Anna Wróblewska, dyrektor festiwalu. - Filmy niezależne, powstające poza głównym obiegiem produkcji, praktycznie za darmo, nie mogły z nimi należycie konkurować. Stąd decyzja o osobnym konkursie kina offowego. Będzie to prawdziwe święto niezależnych filmowców. Mamy nadzieję, że ten konkurs pięknie się nam rozwinie, a twórcy chętnie będą przyjeżdżać do przyjaznego filmowi Radomia – podkreśla Anna Wróblewska.

W programie festiwalu są także - jak co roku - otwarte warsztaty filmowe dla młodzieży, pokazy plenerowe, spotkania ze specjalistami z poszczególnych dziedzin filmowych, wystawy oraz sekcja dziecięca, prezentująca klasykę polskiej animacji i wiele innych atrakcji.

Szczegółowy program festiwalu publikujemy w załączonym niżej pliku. Więcej informacji na stronie festiwalu www.kameralnelato.pl

Opis konkursów:

Konkurs Główny

Konkurs Główny prezentuje w atrakcyjny sposób najnowsze osiągnięcia młodych reżyserów, scenarzystów, autorów zdjęć, montażystów i aktorów w dziedzinie filmu krótkometrażowego. Na festiwalu prezentowane są filmy fabularne, animowane, dokumentalne, zarówno etiudy szkolne, jak  i profesjonalne krótkie debiuty, a więc filmy, które raczej nie trafiają do szerokiej dystrybucji. Wybrane w procesie starannej selekcji filmy pochodzą m.in. ze Studia Munka, ze Szkoły Filmowej w Łodzi, Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego, Akademii Sztuk Pięknych, ale mogą być także profesjonalnymi debiutami niezależnymi. Program Konkursu Głównego, zwłaszcza w przypadku filmów dokumentalnych i fabularnych, jest wyraźnie sprofilowany – dominują filmy o współczesnej rzeczywistości, sytuacji młodych ludzi, ich wyborach, postawach i konfrontacji ze światem.

Czynnikiem wyróżniającym Konkurs Główny Kameralnego Lata jest aktywny udział zarówno jurorów jak i publiczności w dyskusjach po każdej projekcji. W ten sposób festiwal nawiązuje do najlepszych tradycji Dyskusyjnych Klubów Filmowych, które uczyły nie tylko świadomego odbioru sztuki, ale także umiejętności twórczej dyskusji wokół filmów.

Do Konkursu Głównego Festiwalu można zgłaszać krótkometrażowe filmy fabularne (do 40 minut) wyprodukowane przez zawodowych twórców filmowych lub studentów i absolwentów szkół artystycznych.

W jury oceniającym filmy zasiadają profesjonalni reżyserzy filmowi, operatorzy, montażyści, aktorzy    i dziennikarze. Nagrodą główną w Konkursie jest przyznawany od 2013 roku „Złoty Łucznik”. Fundatorem Grand Prix Konkursu Głównego jest Prezydent Miasta Radomia .

Konkurs Filmów Niezależnych

Nowa sekcja festiwalowa przeznaczona jest dla wszystkich filmowców tworzących poza głównym obiegiem produkcji i dystrybucji audiowizualnej. W konkursie powalczą filmy offowe, niezależne, amatorskie, stworzone przez reżyserów od wielu lat obecnych w nurcie kina nieprofesjonalnego. Do programu selekcjonowane będą filmy wyróżniające się świeżością, oryginalnością oraz autorskim spojrzeniem twórcy. Niezależność postrzegania świata   i dzieła jest w tym wypadku ważniejsza, niż poziom techniczny lub doświadczenie realizatorskie twórców.

Konkurs Filmów Odrzutowych Hyde Park

Celem Konkursu Filmów Odrzutowych Hyde Park jest promocja początkujących filmowców amatorów oraz prezentacja filmów krótkometrażowych, które nie mieszczą się w standardowej klasyfikacji gatunkowej.

Podczas Hyde Parku zaprezentowanych zostanie kilkanaście krótkich (do 15 minut) i zabawnych form filmowych zrealizowanych przez filmowców amatorów, które ze względu na swoją błyskotliwą formę i treść przy jednoczesnych niedostatkach warsztatowych bardzo często wymykają się spod jakiejkolwiek klasyfikacji gatunkowej. Pozostają najczęściej nie tyle niedocenione, co w ogóle niezauważone. Hyde Park jest miejscem gdzie wszystkie amatorskie produkcje w końcu mogą zostać zaprezentowane przed szeroką i spontanicznie reagującą publicznością.

Równie ważną częścią festiwalu są warsztaty, organizowane w myśl zasady „od pomysłu do premiery”, skierowane do młodzieży, studentów i osób rozpoczynających swoją karierę zawodową, realizowane pod opieką doświadczonych filmowców. Dla organizatorów warsztaty to coś więcej niż edukacja filmowa - to wyraz wiary w społeczną funkcję sztuki. Poprzez organizację ich wspólnie z Komendą Wojewódzką Policji w Radomiu organizatorzy chcą kształtować dobre wzorce, zachęcać do rozwoju osobistego i kulturalnego oraz uczyć korzystania z dóbr kultury. Stąd trwająca od 2013 roku współpraca z Komendą Wojewódzką Policji w Radomiu, która za pomocą nowoczesnych, niestandardowych metod prowadzi na terenie województwa mazowieckiego szereg działań prewencyjnych i akcję edukacyjną na wielu poziomach, docierając skutecznie do młodzieży, szkół, różnych grup społecznych.

Badania zlecone przez Polski Instytut Sztuki Filmowej pokazują, że ponad 80 proc. dzieci nabywa wiedzę o świecie poprzez film. Dla młodych ludzi, żyjących w kulturze audiowizualnej, swobodnie korzystających z nowych technologii, film jest atrakcyjnym i wiarygodnym nośnikiem treści.

Stowarzyszenie Filmforum oraz Komenda Wojewódzka Policji z siedzibą w Radomiu postanowili więc wykorzystać siłę filmowego przekazu i zorganizować konkurs na realizację krótkiego filmu, obrazującego pracę funkcjonariuszy mazowieckiej Policji i promującego garnizon mazowiecki. Celem Konkursu jest wyłonienie oficjalnego filmu promującego działania służby prewencyjnej Mazowieckiej Policji, który w komunikatywny i niekonwencjonalny sposób popularyzowałby pracę policjantek i policjantów podczas wykonywania codziennych zadań.

Od tego roku Kameralne Lato posiada nowe logo. Minimalistyczne i eleganckie, zawiera w swej wewnętrznej przestrzeni motyw łuku - od 2013 roku symbolu festiwalu. Łuk jest jednym z symboli Radomia, a także symbolem precyzji i siły, które to pojęcia zawarte są w haśle promującym miasto.

Organizując Festiwal w Radomiu, Stowarzyszenie Filmforum chce zwrócić uwagę także na walory miasta. Radom to drugie pod względem wielkości miasto Mazowsza, ośrodek akademicki, miasto z dobrze rozwiniętą infrastrukturą, ładne, zadbane, z ciekawą architekturą i dobrymi restauracjami, a ponadto położone niedaleko atrakcyjnych terenów przyrodniczychktóre może być atrakcyjne także dla ekip filmowych.

Szczegółowe informacje o festiwalu dostępne są na stronie internetowej www.kameralnelato.pl.

Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Filmforum. Festiwal jest współfinansowany przez Gminę Miasta Radomia. Prezydent Miasta Radomia  jest fundatorem Grand Prix Konkursu Głównego.

Kameralne Lato objęte jest mecenatem: Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>

 

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych