Lechoń i Tuwim. Dzieje trudnej przyjaźni – wykład dr Beaty Dorosz
5 listopada 2013 r., godz. 17.00
Gminna Biblioteka Publiczna w Zakrzewie
Dr Beata Dorosz jest pracownikiem naukowym Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk. Specjalizuje się w badaniu literatury polskiej i życia kulturalnego na emigracji po 1939 roku oraz edycji krytycznej dokumentów pozostawionych przez poetów z kręgu polskiej emigracji w USA i w Londynie, m.in. J. Lechonia, K. Wierzyńskiego, M. Grydzewskiego.
Jak Tuwim swój młodzieńczy wizerunek korygował – wykład prof. Aliny Kowalczykowej
19 listopada 2013 r., godz.17.00
Miejska Biblioteka Publiczna w Radomiu, ul. Piłsudskiego 12 (sala 36)
Profesor Alina Kowalczykowa jest historykiem literatury, autorką licznych publikacji naukowych z dziedziny humanistyki oraz podręczników szkolnych do języka polskiego. Specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących romantyzmu. Do ważniejszych publikacji jej autorstwa należą: Romantyczni szaleńcy, Programy i spory literackie w dwudziestoleciu. 1918-1939, Romantyzm. Nowe spojrzenie.
Do końca listopada czynna będzie wystawa towarzysząca akademii. - Szczególnie młodzież szkolną w grupach zorganizowanych, której podczas "tuwimowskich lekcji bibliotecznych" opowiadać będziemy o Poecie: życiu w smutnej, robotniczej Łodzi, barwnym i wesołym życiu literackiego świata okresu Polski międzywojennej, jego wyjątkowych zainteresowaniach "dziwnymi" sprawami, losach wojennych i powojennych, kontrowersjach związanych z sympatycznym Murzynkiem Bambo i innych ciekawostkach - mówi Ilona Michalska-Masiarz, kierownik działu promocji.
Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>