Niedziela 24 listopada
Emmy, Flory, Jana
RADOM aktualna pogoda

Honorowi Obywatele Miasta Radomia - Rydz-Śmigły

źródło: RKŚTiG 2012-10-16 12:30:00

19 października 2012 o 11.00 w PSP 29 przy ul. Ceglanej 14, otwarty zostanie kolejny odcinek mobilnej wystawy edukacyjnej z cyklu Honorowi Obywatele Miasta Radomia, poświęcony Edwardowi Rydzowi – Śmigłemu (1886-1941), wybitnemu dowódcy, zasłużonemu w drodze do niepodległości Polski, marszałkowi oraz wodzowi naczelnemu wojsk we wrześniu 1939 r.
 

fot. Wikipedia

Przygotowaniem wystawy zainicjowanej przez Wiceprezydenta Ryszarda Fałka zajęła się „Łaźnia”- RKŚTiG. Właścicielem zaś będzie Publiczna Szkoła Podstawowa nr 29 im. Władysława Broniewskiego przy ulicy Ceglanej 14. Dużą pomoc w opracowaniu materiałów okazali dyrekcja oraz kierownictwo działu historii Muzeum im. Jacka Malczewskiego.

Warto podkreślić bezpośrednie związki słynnego przywódcy wojskowego z naszym miastem i okolicą. W ramach Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego walczących w pierwszej wojnie światowej, dowodził batalionem w bitwie pod Laskami-Anielinem, rozgrywającej się w dniach od 23 do 26 października 1914 roku. Dziś w miejscu bitwy znajduje się kilka miejsc pamięci, z okazałym mauzoleum przy stacji kolejowej Żytkowice na czele.

10 sierpnia 1930 r. generał Rydz – Śmigły brał udział w odbywającym się w Radomiu IX Zjeździe Legionistów, który zorganizował Komitet Obywatelski na czele z wojewodą kieleckim Jerzym Paciorkowskim, starostą radomskim Zdzisławem Maćkowskim i prezesem oddziału Związku Legionistów rotmistrzem Michałem Tadeuszem Brzękiem Osińskim. Na zjeździe obecni byli między innymi: Marszałek Polski Józef Piłsudski, premier płk Walery Sławek.

30 czerwca 1937 r. Radom gościł Prezydenta RP prof. Ignacego Mościckiego i Marszałka Rydza-Śmigłego. Wraz z Prezydentem Miasta Radomia oraz Wojewodą Kieleckim powitali z honorami wojskowymi na dworcu kolejowym króla Rumunii Karola II i jego syna Księcia Michała. Goście zwiedzali Fabrykę Broni pod przewodnictwem dyrektora Ołdakowskiego i Mierzejewskiego w związku z zainteresowaniem Króla Rumunii zakupem karabinów dla armii rumuńskiej. Zagraniczni goście otrzymali upominki (król pistolet VIS a syn karabinek). Po dwugodzinnym pobycie opuścili Radom.

Warto podkreślić, że w chwili opisywanego zdarzenia radomska fabryka od roku znajdowała się w granicach Centralnego Okręgu Przemysłowego, w którym skoncentrowano produkcję wojskową. Z wizytą wiązano nadzieję na poprawę gospodarki regionu i kraju. Rumunia sąsiadowała z ówczesną Polską. Historyczne znaczenie COP dla miasta jest jednym z fundamentów aktualnej strategii promocji Marki Radom.Edward Śmigły-Rydz zmarł w nocy z 1 na 2 grudnia 1941 roku. Dla niektórych okoliczności śmierci i pochówku do dziś nie są do końca wyjaśnione. Nagrobek z jego nazwiskiem na warszawskich Powązkach zdobią patriotyczne akcenty.

Rydz-Śmigły do dziś prowokuje niejednoznaczne oceny. Nie zmienia to faktu, że przeszedł do historii jako jeden z najwybitniejszych przywódców wojskowych, darzony za życia swego rodzaju kultem jako kontynuator polityki Józefa Piłsudskiego.
 

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych