Mało kto nie czytał historii młodych chłopców, którzy weszli w dorosłe życie w bardzo trudnym czasie II wojny światowej. Jak walczyli, jak żyli, jak kochali nie tylko Polskę - swoją ojczyznę, opowiada powieść "Kamienie na szaniec" Aleksandra Kamińskiego. Znamy już film "Akcja pod Arsenałem" Jana Łomnickiego z 1977 roku. Co nowego wniesie obraz Roberta Glnskiego? Tego przekonamy się już dziś podczas specjalnego pokazu filmu "Kamienie na szaniec". O czasach II wojny światowej i o pracy Szarych Szeregów opowie radomski historyk dr Sebastian Piątkowski. Gościem wieczorem będzie również zespół Gloria Victis Project.
"Być zwyciężonym i nie ulec – to zwycięstwo." Oto dewiza jaką w życiu kierują się trzej młodzi przyjaciele Alek, Zośka i Rudy. Harcerze, maturzyści warszawskiego liceum snujący ambitne plany na przyszłość przerwane przez wrzesień 1939 roku. Wkraczają w dorosłość w niezwykle dramatycznych czasach, które stawiają ich przed wyborem – przetrwać za wszelką cenę, czy przyłączyć się do walczących o wolną Ojczyznę, ryzykując wszystko. Chłopcy, wychowani w patriotycznych domach, kształtowani przez harcerskie ideały, postanawiają walczyć. Stają się żołnierzami i choć codziennie ocierają się o śmierć, to jednak nawet w tych okrutnych czasach potrafią żyć pełnią życia. Walczą ofiarnie i z honorem. Odchodzą "jak kamienie przez Boga rzucane na szaniec", zostawiając po sobie wielką lekcję przyjaźni, honoru i miłości do Ojczyzny.
Gloria Victis Project to grupa muzyków, którzy postanowili w rockowej tonacji i brzmieniu przypominać o niełatwej, tragicznej ale też wspaniałej historii naszego Kraju. Zespół w repertuarze sięga po utwory patriotyczne oraz pieśni wojenne i partyzanckie.
Jak mówią: "pomysłem zainteresował nas w roku 2012 Przemek Bednarczyk... nie graniem, bo to robimy od urodzenia, ale historią. Przemek zaproponował udział w widowisku historycznym "Las odpowie ciszą i uroczystości odsłonięcia tablicy upamiętniającej ofiary nazizmu w Kosowie k. Radomia".
Następnie zespół wystąpił podczas miejskich obchodów Święta Niepodległości w Radomiu, a 11 listopada 2013 brał udział w inscenizacji historycznej Rozstrzelany Dzień Niepodległości w miejscowości Tczów.
Obecnie zespół przygotowuje repertuar do kolejnych widowisk historycznych organizowanych przez Przemysława Bednarczyka, mających stanowić połączenie inscenizacji walk z koncertem rockowym. Pierwsze takie widowisko zobaczymy w Ostrowcu Świętokrzyskim, gdzie w roku bieżącym odbędą się obchody 70. rocznicy rozpoczęcia akcji "Burza".
Piosenki będą związane zarówno z samą akcją jak również z powstaniem warszawskim. W rockowej wersji usłyszmy m.in. piosenkę "Warszawskie dzieci".Zainteresowanie projektem Gloria Victis jest bardzo duże, z zaproszeniem na koncerty zgłosiło się już kilka miast z województwa świętokrzyskiego i Lubelszczyzny. Niebawem zespół rozpoczyna nagrania w studio, by następnie do dwóch piosenek nakręcić videoclipy.
Gloria Victis Project tworzą: Konrad Przerwa [wokal], Grzegorz Kowalczyk [gitara], Jacek Falkiewicz [gitara], Artur Rudnicki [bas], Artur Sulikowski [perkusja]
Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>