Wystawa powstała w oparciu o materiały, które znalazły się w albumie wydanym w zeszłym roku we współpracy z wydawnictwem Unitex. Na wystawie, na 24 planszach są prezentowane m.in. unikatowe zdjęcia i dokumenty przedstawiające przyczyny, przebieg oraz konsekwencje robotniczego protestu, w tym także represje, jakie dotknęły jego uczestników. Można też zobaczyć, w jaki sposób o robotniczym zrywie pisała ówczesna prasa.
Materiały udostępnił m.in. Instytut Pamięci Narodowej, Archiwum Państwowe, Muzeum im. J. Malczewskiego, Fundacja Ośrodek KARTA w Warszawie, Radomska Biblioteka Cyfrowa i Wyższe Seminarium Duchowne. Część zdjęć pochodzi także z kolekcji prywatnych.
Wystawa przypomina także przebieg uroczystości organizowanych od 2016 roku pod hasłem "Zaczęło się w Radomiu". To m.in. widowiska muzyczne, wystawy, pikniki historyczne i wiele innych wydarzeń przypominających wydarzenia z czerwca 1976 roku. Warto przypomnieć, że obchody 40. rocznicy zwyciężyły w ogólnopolskim plebiscycie na Wydarzenie Historyczne Roku.
Wystawę na Placu Corazziego będzie można oglądać do 17 lipca.
Program tegorocznych obchodów rocznicy Radomskiego Protestu Robotniczego Czerwiec '76 jest dostępny tutaj.