Antypolskie wystąpienia podziemia banderowskiego w czasie II wojny światowej oraz wywołany przez nie w dużym stopniu polski odwet, to bez wątpienia najkrwawszy okres w dziejach konfliktu polsko-ukraińskiego w latach 40. ubiegłego stulecia. - Używamy pojęcia „konflikt”, gdyż w tym czasie mieliśmy do czynienia z ewidentnym polsko-ukraińskim antagonizmem i walką o ziemię, toczoną między współobywatelami jednego państwa. Jest to jeden z terminów używanych do opisania tego, co się wydarzyło między Polakami a Ukraińcami w okresie wojny - tłumaczy dr Mariusz Zajączkowski, współtwórca wystawy.
Otwarcie przygotowanej przez lubelski oddział IPN ekspozycji, zatytułowanej: "Polacy-Ukraińcy 1943–1945. "Antypolska akcja" OUN i UPA Bandery. Rzeź wołyńsko-galicyjska w dokumentach ukraińskich" nastąpiło w środowe przedpołudnie. Następnie powyższą tematykę, podczas otwartego wykładu w Radomskim Klubie Środowisk Twórczych i Galerii "Łaźnia" podjął dr hab. Grzegorz Motyka.
Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>