Kameralne Lato to jedyny festiwal filmowy w kraju organizowany w ścisłym porozumieniu z polskimi służbami mundurowymi, w tym przede wszystkim z Komendą Wojewódzką Policji z siedzibą w Radomiu. Impreza jest niezwykle mocno osadzona w mieście i regionie, powstaje w kooperacji z Mazowieckim Centrum Polityki Społecznej, Urzędem Miasta, kinem Helios, Lasami Państwowymi, Wyższą Szkołą Handlową w Radomiu, a także z licznymi firmami i organizacjami kulturalnymi i filmowymi.
Głównymi mecenasami Festiwalu są Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej.
Celem festiwalu jest zarówno promocja młodego polskiego kina, jak i w takim samym stopniu kształtowanie dobrych wzorców społecznych, zachęcanie młodych ludzi do uczestnictwa w kulturze filmowej oraz - realizowana wspólnie z Policją - profilaktyka społeczna.
W ramach Kameralnego Lata 2014 odbędą się warsztaty młodych filmowców, które poprowadzą Barbara Białowąs, reżyserka i scenarzystka, twórczyni głośnego filmu "Big Love" oraz Rafael Lewandowski, reżyser i scenarzysta, twórca filmu "Kret" z Borysem Szycem i Marianem Dziędzielem. Warsztatowicze spotkali się już ze swoimi filmowymi mentorami.
- Mamy grupy 10-osobowe z różnych części Polski. Po wczorajszym spotkaniu jest bardzo zadowolona z mojej grupy. To bardzo młodzi ludzie, pasjonaci filmu. Ciągle o nim mówią i są nim zafascynowani. Widzę w nich duży potencjał. Wybrałam jeden scenariusz, który odzwierciedla główną tematykę festiwalu, czyli problemy młodzieży i profilaktykę z tym związaną. Moja grupa pójdzie w stronę ukazania patologii - mówi Barbara Białowąs.
- Nie zdradzę, czym zajmie się moja grupa. Mamy dwa scenariusze i nad nimi będziemy pracować. Ale te warsztaty to nie tylko nauka robienia filmu, ale także nauka kompromisu. Nie ma jednej recepty na film. To z pewnością wspólna praca całego zespołu od scenariusza po montaż i postprodukcję. Mamy bardzo mało czasu na zrobienie filmu i mam nadzieję, że nam się uda - dodaje Rafael Lewandowski.
Anna Wróblewska, dyrektor artystyczna Kameralnego Lata 2014 zwróciła szczególną uwagę na rolę sponsorów w tego typu konkursach.
- Cieszę się, że w Radomiu jest takie lokalne wsparcie dla tego projektu. Z każdej strony otrzymujemy pomoc. Współpraca z UM jest bardzo dobra. W tym roku prezydent Radomia dał 5 tys. zł dla zwycięzcy konkursu głównego - to dobry standard na skalę ogólnopolską. Mamy też wsparcie z WSH, z Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej, z policji, ze służb mundurowych, od przedsiębiorców. To wspaniałe. I za to dziękujemy - mówi Anna Wróblewska.
W tym roku do Radomia przyjadą m.in. Anna Mucha, Lesław Żurek - aktorzy będą merytorycznie wspierać warsztatowiczów. Ale to niejedyne gwiazdy, jakie zawitają do naszego miasta - będą również członkowie jury konkursu głównego, w skład którego wchodzą: przewodniczący Janusz Zaorski, wybitny reżyser, Anna Mucha, ambasadorka Kameralnego Lata, Anna Wydra, producentka filmowa z Radomia, która za film "Królik po berlińsku" otrzymała nominację do Oscara, Grzegorz Jach z Komendy Głównej Policji, Rafał Listopad, montażysta oraz aktor Lesław Żurek.
W programie festiwalu są także - jak co roku - otwarte warsztaty filmowe dla młodzieży, pokazy plenerowe, spotkania ze specjalistami z poszczególnych dziedzin filmowych, wystawy oraz sekcja dziecięca, prezentująca klasykę polskiej animacji i wiele innych atrakcji. Będą też konkursy: główny, filmów niezależnych, Hyde Park
Program tegorocznego Kameralnego Lata jest niezwykle bogaty. Już we wtorek 8 lipca w godzinach popołudniowych warsztatowicze wraz z policją będą ćwiczyć sceny z udziałem oddziału antyterrorystów. Tłem do zdarzeń będzie Plac Konstytucji 3 Maja. Wstęp wolny.
Tutaj zobaczysz cały program Kameralnego Lata 2014
Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>