Niedziela 24 listopada
Emmy, Flory, Jana
RADOM aktualna pogoda

Gratka dla miłośników Gombrowicza. Rękopis ''Kronosu'' we Wsoli

Ewa Witkowska, mbas 2013-10-23 14:45:00

Tylko półtorej godziny potrwa niezwykła prezentacja rękopisu "Kronosu" w Muzeum Gombrowicza we Wsoli. Rekopis "zatrzyma się" w Muzeum w czasie przewożenia go z Krakowa do Warszawy.

Intymne zapiski Witolda Gombrowicza będzie można oglądać w Muzeum Witolda Gombrowicza w piątek 25 października. Wyjątkowa prezentacja rękopisu „Kronosu” potrwa zaledwie półtorej godziny. To wielka okazja dla czytelników Gombrowicza, którzy nie będą mogli wybrać się do Krakowa, gdzie rękopis zostanie zaprezentowany dzień wcześniej w siedzibie Wydawnictwa Literackiego.

Rękopis tekstu, który wiosną tego roku wywołał gorące spory o jego treść, miejsce w literaturze, a także o sposób promocji, w najbliższy piątek zostanie przekazany przez Ritę Gombrowicz i Prezes Rady Nadzorczej Wydawnictwa Literackiego Verę Michalską–Hoffmann w depozyt do Biblioteki Narodowej w Warszawie.

- Dyrektor Biblioteki Narodowej dr Tomasz Makowski wyraził zgodę, by konwój wiozący cenny rękopis zatrzymał się na krótki czas we Wsoli w Muzeum Witolda Gombrowicza. Będziemy więc mogli Państwu zaprezentować intymne zapiski Gombrowicza, które wciąż prowokują zachwyt, oburzenie, a także dyskusje o granicach literatury i granicach prywatności - tłumaczy Ewa Witkowska.

Żeby zobaczyć oryginał trzeba wybrać się do Wsoli w najbliższy piątek, 25 października. Prezentacja rozpocznie się o godz. 18.30, będzie trwać do godz. 20.00.

Wszystkich zainteresowanych z Radomia dowiezie bezpłatny autobus. Wyjazd z Radomia do Wsoli o godz. 18.10, z przystanku przy ul. Chrobrego (przy Vis a Vis). Wstęp wolny!

Prace nad Kronosem trwały przez kilka lat. Przygotowanie prywatnych zapisków Gombrowicza do wyjścia w świat było wielkim przedsięwzięciem i wyzwaniem edytorskim. Rozszyfrowaniem notatek Witolda Gombrowicza zajmował się cały zespół pod kierunkiem prof. Jerzego Jarzębskiego. Byli wśród nich wybitni, wieloletni badacze twórczości autora Dziennika: m.in. dr Klementyna Suchanow, prof. Zdzisław Łapiński, dr Wojciech Karpiński, prof. Henryk Markiewicz. Nad całością prac pieczę sprawowała Rita Gombrowicz, dla której – jak opowiadała niedawno we Wsoli – decyzja o publikacji „Kronosu” była jedną z najtrudniejszych w życiu.

Od kilku dni w księgarniach jest już dostępne faksymilowe wydanie rękopisów Kronosu – w pięknej szacie graficznej, formie albumowej, ze wstępem Rity Gombrowicz, przypisami i posłowiem prof. Jerzego Jarzębskiego.

Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych