Wernisaż w MBP, w Galerii Exlibris, odbędzie się 4 stycznia o godz. 17. Fraktale wymyślili matematycy na początku XX wieku. Te dziwne i ciekawe zarazem zbiory dały początek nowej geometrii zwanej geometrią fraktalną. Pojęcie „fraktal” wprowadził prof. Benoit Mandelbrot, wybitny matematyk polskiego pochodzenia. Jednak były one znane człowiekowi jeszcze zanim opisali je matematycy, ponieważ istnieją w przyrodzie. Fraktalem jest kwiat kalafiora, który składa się z coraz mniejszych odpowiedników dużego kwiatu. Jest nim liść paproci - każdy składa się z małych listków podobnych do dużego liścia. Fraktalami są również płatki śniegu czy błyskawice.
Fraktale znalazły się także w kręgu zainteresowań współczesnej sztuki i grafiki komputerowej. Dlatego można je nazwać wielokolorowymi, nieregularnymi obrazami generowanymi przez komputer. Istnieje wiele programów dedykowanych do tworzenia obrazów fraktalnych, np. Fractint, Ultra Fractal, XenoDream, Tierazon, FractalExplorer, Apophysis, Sterling, QuaSZ, XaoS, Gimp. Stanisław Matracki zainteresował się nimi pięć lat temu, kiedy zobaczył je po raz pierwszy w Internecie. Zapragnął je tworzyć ze względu na ich piękno i tajemniczość. Odkrywanie fraktali sprawia mu dużo radości, a ponieważ jest emerytem, pozwala mu przyjemnie spędzać czas.
Galeria Resursa natomiast zaprasza 5 stycznia o godz. 18. Czesław Polcyn - fotografik o naturze podróżnika - mieszka i pracuje w Radomsku. Jak mało kto potrafi łączyć fotografię krajobrazową i dokumentalną z artystycznym wyrazem. Jego indywidualne wystawy poświęcone kulturom Morza Śródziemnego są swoistym zapisem licznych podróży po Europie, Afryce i Azji. Autor prezentował je w różnych galeriach naszego kraju. Jest prezesem Towarzystwa Fotograficznego im. Edmunda Osterloffa w Radomsku, uczestniczy w licznych plenerach i wystawach organizowanych w Polsce i za granicą. Czesław Polcyn zajmuje się także fotografią prasową; jest stałym współpracownikiem niezależnego serwisu informacyjnego regionu radomszczańskiego. Pasjonują go stare aparaty i równie stara fotografia.
Wystawa w Resursie czynna będzie do końca miesiąca.