Wtorek 22 kwietnia
Leona, Kai, Heliodora

"Foto Odlot" na WSH

dag 2011-11-19 16:29:00

Już po raz trzeci Wyższa Szkoła Handlowa w Radomiu, jako jedna z niewielu galerii w Polsce, będzie prezentować prace fotografików z całego świata w ramach wystawy pokonkursowej XIV Międzynarodowego Niekonwencjonalnego Konkursu Fotograficznego "Foto Odlot" 
 

Jowita Szmigiero - Pozytywka

Uroczysty wernisaż wystawy "Foto Odlot 2011" odbędzie się w najbliższą  środę 23 listopada br. o godzinie 11.00 w galerii WSH „Caffe Gallery” -  przy ul. Traugutta 61a. Wystawę będzie można odwiedzać do 6 grudnia br. Znajdą się tu prace nagrodzone i wyróżnione w ramach XIV  Międzynarodowego Niekonwencjonalnego Konkursu Fotograficznego FOTO ODLOT. Wstęp na wystawę jest wolny, prace można oglądać od poniedziałku  do piątku w godz. 8.00 - 17.00.

Konkurs fotograficzny FOTO ODLOT jest przedsięwzięciem zorganizowanym po raz czternasty przez Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie, Międzynarodową  Federację Sztuki Fotograficznej (FIAP), Fotoklub RP oraz Fundację  Fotografia dla Przyszłości. Wystawa w Radomiu zagości po raz drugi. Jest  to najpoważniejsze tego typu wydarzenie w kraju, a wystawa gości tylko w  kilku polskich galeriach.

Odlot, to funkcjonujące w młodzieżowym slangu określenie stanu polegającego na oderwaniu się od rzeczywistości, ogólnie przyjętych  schematów, norm i utartych wzorców. Tematem Międzynarodowego  Niekonwencjonalnego Konkursu Fotograficznego jest jego fotograficzna  interpretacja - fotografia kreacyjna, wykorzystująca rozmaite techniki przetwarzania obrazu. FOTO ODLOT od wielu lat promuje w Polsce i na świecie eksperymentującą fotografię artystyczną, która nie tylko  rozbudza wyobraźnię i kreuje marzenia, ale też często skłania do refleksji o świecie jak najbardziej realnym.

Jak ocenia dr Magdalena Rabizo - Birek – „Dodatkowym impulsem w rozwoju „Foto Odlotu” była, odbywająca się w ostatnich dwóch dekadach,  informatyczna rewolucja. Komputery i dawane przez nie nowe i niezwykłe możliwości cyfrowego przetworzenia i generacji obrazów przeobraziły i udoskonaliły fotografię kreacyjną, która przypomnijmy istnieje jako ważny nurt sztuki fotografii od samego początku jej istnienia. Rzeszowski konkurs prezentuje do dziś różne jej nurty i odmiany, choć już od wielu lat dominują w nim fotografie komputerowo przetworzone”.

W tym roku takie prace zaprezentowali szczególnie fotograficy z Chin i Indii. Jako „niezwykłe” i „niekonwencjonalne” ukazywali wizerunki starszych ludzi w tradycyjnych strojach, detale architektury i fenomeny natury, ulubione formy aktywności (np. w Indiach taniec i barwne religijne obrzędy; w Chinach sztuki walki czy oryginalne sposoby gospodarowania, jak osobny cykl wariacji „wodnych” osnutych wokół rybołówstwa).    

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap