Niedziela 24 listopada
Emmy, Flory, Jana
RADOM aktualna pogoda

''Format Maksymalny''. Bogaty program Radomskiej Wiosny Literackiej

MBP, bach 2013-04-12 09:00:00

36. Radomska Wiosna Literacka rozpocznie się 13 kwietnia wernisażem wystawy "Format maksymalny A4". W ciągu sześciu zaprezentowanych zostanie wiele publikacji regionalnych. Dorota Kudelska przedstawi ciekawą, bardzo rzetelną i bogatą biografię Jacka Malczewskiego, Zbigniew Kruszyński opowie o swojej nowej książce, która ukaże się jeszcze w tym roku, nowymi książkami pochwalą się Robert Utkowski i Marcin Kępa. W Wiośnie weźmie także udział Tomasz Łubieński, uznany krytyk literacki i historyk literatury, który w ubiegłym roku zadebiutował w "Turnus". Szczegółowy program prezentujemy poniżej.

13 kwietnia (sobota)

- 13.00 Format maksymalny A4 – otwarcie wystawy prac współczesnych artystów radomskich i z Radomiem związanych. Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na wernisaż piątej, jubileuszowej odsłony wystawy, która od 2008 r. organizowana jest z inicjatywy biblioteki, Ewy Banaszczyk i Agaty Chojnackiej-Pyrgiel we współpracy z Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia”. Udział w tegorocznej wystawie potwierdziło aż 56 artystów! Współorganizator: Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu, MBP, ul. Piłsudskiego 12.


15 kwietnia (poniedziałek)

- 16.00 Dzienniki gracza – spotkanie z Maciejem Jemiołem.

"Dzienniki gracza" to pasjonująca powieść dla młodzieży, której akcja dzieje się w alternatywnym świecie pełnym elfów, krasnoludów i smoków. Opowieść o odwiecznej walce dobra ze złem, wielkiej miłości, przyjaźni, honorze… Wyjątkowość jej wynika dodatkowo z faktu, iż Maciej Jemioł to siedemnastolatek urodzony w Jedlni-Letnisko, uczeń II LO im. Marii Konopnickiej w Radomiu. Filia nr 16, ul. Barycka 2.

- 17.00 Malczewski. Obrazy i słowa – spotkanie z Dorotą Kudelską.

Dorota Kudelska - historyk literatury i sztuki. Ukończyła filologię polską na Uniwersytecie A. Mickiewicza w Poznaniu oraz historię sztuki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracuje w katedrze Historii Sztuki Nowoczesnej KUL. Zajmuje się związkami literatury i sztuk plastycznych. Przygotowuje do druku odnalezione pisma J. Malczewskiego - korespondencję, notatki, brudnopisy wystąpień publicznych oraz wiersze.

W 2012 r. w wyd. W.A.B. ukazała się znakomita biografia Malczewski. Obrazy i słowa jej autorstwa. Materiały gromadziła kilkanaście lat. W archiwach i prywatnych zbiorach odnalazła ponad tysiąc nieznanych listów od i do artysty. Nakreśliła z wielką erudycją jego portret, przedstawiła dzieje przyjaźni i miłości, rozwoju duchowego i emocjonalnego, ukazała udział w artystycznym życiu Krakowa przełomu XIX i XX w. oraz tajniki warsztatu: intrygujące rekwizyty, stroje, piękne modelki. MBP, ul. Piłsudskiego 12.


16 kwietnia (wtorek)

- 11.00 Baśnie i legendy ziemi radomskiej – spotkanie z Zenonem Gierałą.

"Baśnie i legendy ziemi radomskiej" to zbiór najwspanialszych opowieści o zamkach i dworkach, zatopionych kościołach, starych cmentarzach, nawiedzonych domach, zakopanych skarbach, rozbójnikach i pokutujących duszach, a związanych z ziemią radomską. Przez wiele lat zbierał je pieczołowicie znany regionalista Zenon Gierała i ze swadą opowiada kolejnym pokoleniom. Książka ta to lekcja historii i kultury polskiej, wymarzona lektura dla pasjonatów literatury regionalno-etnograficznej. Na początku tego roku w pięknej szacie graficznej ukazało się wydanie poprawione i poszerzone. Filia nr 2, ul. Zientarskiego 1a.

- 17.00 Turnus – spotkanie z Tomaszem Łubieńskim.

Tomasz Łubieński - pisarz, dramaturg, eseista, publicysta, tłumacz, redaktor naczelny miesięcznika „Nowe Książki” oraz krytyk literacki w programie tv „Dobre książki". Autor książek: Bić się czy nie bić? O polskich powstaniach (1978), Pod skórą (1980), Czerwonobiały (1983), Pisane przedwczoraj (1983), Bohaterowie naszych czasów (1986), Norwid wraca do Paryża (1989), M jak Mickiewicz (1998), Ani tryumf, ani zgon. Szkice o Powstaniu Warszawskim (2004), Wszystko w rodzinie (2004, Nagroda im. Władysława Reymonta) oraz 1939. Zaczęło się we wrześniu (2009).

W 2012 r. nakładem wyd. W.A.B. ukazała się pierwsza w jego dorobku powieść Turnus określana jako „alegoryczna opowieść o przemijaniu i przeznaczeniu oraz niejednoznaczna historia międzypokoleniowego porozumienia pełnej życiowej energii, młodej kobiety i sędziwego mężczyzny”. MBP, ul. Piłsudskiego 12.

- 19.00 Twierdza Radom – spotkanie z Marcinem Kępą i Mateuszem Kamieńskim.

"Twierdza Radom" to kolejna literacka próba zmierzenia się przez Marcina Kępę ze współczesnym Radomiem. Na publikację składa się kilkadziesiąt krótkich opowiadań, z których część to kontynuacja wątków z Paczki radomskich: opisy konkretnych miejsc, budynków, związane z nimi impresje, wędrówka po międzywojennym Radomiu z młodym Gombrowiczem czy „wycieczki” w okolice miasta. Pojawiają się jednak i nowe tropy.

Ilustracje ponownie wykonał Mateusz Kamieński. Marcin Kępa – animator kultury, dziennikarz, pisarz. Radomianin, absolwent VI LO im. J. Kochanowskiego. Ukończył polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Współpracuje z „Miesięcznikiem Prowincjonalnym” i radomską „Gazetą Wyborczą”. Jest prezesem Radomskiego Towarzystwa Naukowego. W 2010 r. wraz z Z. Szczerkiem opublikował zbiór opowiadań Paczka radomskich określanych jako „literacki portret miasta”. Mateusz Kamieński – grafik, ilustrator, projektant. Radomianin, absolwent VI LO im. J. Kochanowskiego. Ukończył Wydział Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Prowadzi studio graficzne mateoo. Jest autorem ilustracji do książki M. Kępy i Z. Szczerka Paczka radomskich (2010) oraz M. Kępy Twierdza Radom (2013). MBP, ul. Piłsudskiego 12.


17 kwietnia (środa)

- 10.00 Posiedzenie Komisji Kultury Związku Miast Polskich poświęcone Radomskiej Bibliotece Cyfrowej i digitalizacji dokumentów regionalnych MBP, ul. Piłsudskiego 12.

- 12.00 Dzienniki gracza – spotkanie z Maciejem Jemiołem. Filia nr 6, ul. Kusocińskiego 13

- 17.00 Kurator - spotkanie ze Zbigniewem Kruszyńskim.

Zbigniew Kruszyński – pisarz urodzony w Radomiu. Studiował polonistykę i romanistykę na Uniwersytecie Wrocławskim. W latach 80. był działaczem Solidarności, za co został internowany. Po uwolnieniu wyemigrował do Szwecji. Pracował tam jako lektor j. francuskiego i wykładowca na polonistyce, prowadził warsztaty przekładu literackiego. Jest autorem powieści i zbiorów opowiadań: Schwedenkräuter (1995), Szkice historyczne (1996), Na lądach i morzach (1999), Powrót Aleksandra (2006) i Ostatni raport (2010).

Zdobywca nagród: im. Andrzeja Kijowskiego, "bruLionu", Fundacji Kultury, nominowany do nagrody Nike, Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus” i Nagrody literackiej Miasta Radomia. Obecnie znów mieszka w Polsce, zasiada w jury Nagrody Literackiej Gdynia, jest w trakcie pisania nowej książki Kurator, która ukaże się pod koniec tego roku. MBP, ul. Piłsudskiego 12.

- 18.00 Awaria migawki – spotkanie ze Sławomirem Płatkiem (prowadzenie: Paweł Podlipniak).

Sławomir Płatek – poeta, publicysta, współzałożyciel Salonu Literackiego. Debiutował w „Dzienniku Bałtyckim” w 1995 r. Na początku lat 90. związany był z trójmiejską grupą poetycką „Almanach”. Autor książek poetyckich Bez imienia (2010), Prześwietlenie (2011) awaria migawki (2012). Salon Literacki - stowarzyszenie zajmujące się propagowaniem twórczości literackiej, promocją autorów, organizacją wydarzeń kulturalnych.

Jego celem jest umożliwianie debiutów oraz pomoc osobom po debiucie w promowaniu ich twórczości. Temu służy Seria Wydawnicza Salonu Literackiego (dotychczas ukazało się 10 książek), festiwale i inne imprezy literackie oraz platforma internetowa www.salonliteracki.pl - Internetowa Gazeta Kulturalna, forum literackie i blogosfera. Filia nr 6, ul. Kusocińskiego 13.

18 kwietnia (czwartek)

- 17.00 Katyń. Zbrodnia nieukarana – otwarcie wystawy plakatów.

Wystawa przygotowana została z okazji 70. rocznicy ujawnienia zbrodni katyńskiej. Prace wykonało 9 uczniów klasy 2 c z I LO im. M. Kopernika w Radomiu z inspiracji nauczyciela historii Marcina Bartla. Co ciekawe, jest to klasa o profilu matematyczno-fizyczno-informatycznym. Wystawa jest uzupełnieniem lekcji tematycznych poświęconych historii II wojny światowej. Galeria M-10, ul. Piłsudskiego 12.

- 17.00 Kobieta ze śniegu – spotkanie z Wasylem Słapczukiem (prowadzenie: Wojciech Pestka).

Wasyl Słapczuk - jeden z najbardziej znanych pisarzy ukraińskich średniego pokolenia, dr nauk filologicznych, członek Narodowego Związku Pisarzy Ukrainy. Autor siedmiu książek dla dzieci, dwóch rozpraw krytycznych o współczesnej poezji, zbioru esejów, czterech powieści, zbioru opowiadań, 16 tomów poetyckich. Zdobywca Nagrody im. Tarasa Szewczenki (2004) - najważniejszej ukraińskiej nagrody literackiej oraz wielu nagród międzynarodowych. W 2012 r. w Polsce ukazała się jego powieść Kobieta ze śniegu (tł. Wojciech pestka; Wyd. „Polihymnia”, Lublin), zaś pod koniec tego ukaże się w polskim przekładzie kolejna - Księga zapomnienia. Filia nr 6, ul. Kusocińskiego 13.

- 18.30 Katalog wystawy – otwarcie wystawy fotografii i promocja tomiku poetyckiego Roberta Utkowskiego.

Robert Utkowski – dziennikarz, dramaturg i poeta, z zamiłowania – fotograf. Absolwent Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego w Kielcach. Pracuje w Telewizji Kablowej „Dami”, współpracuje z „Miesięcznikiem Prowincjonalnym”. Wiersze publikował m.in. w „Kresach”, „bruLionie”, „Kartkach” oraz „Miesięczniku Prowincjonalnym”. W 2003 r. wydał debiutancki tomik poetycki Fluktuacje, a w 2011 zbiór Czarna taksówka. Galeria „Ekslibris”, ul. Piłsudskiego 12. Biblioteka finansowana jest przez Gminę Miasta Radomia.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych