Sobota 23 listopada
Adeli, Klemensa, Orestesa
RADOM aktualna pogoda

''Elektrownia'' zaprasza do kina na filmy nagrodzone ''Orłami''

dm 2019-03-30 10:59:00

Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia" zaprasza do swojego kina, na filmy, które m.in. zostały nagrodzone podczas uroczystej gali w Teatrze Polskim, gdzie rozdano statuetki Orły 2019.

W poniedziałek, 25 marca, podczas uroczystej gali w Teatrze Polskim, rozdano statuetki Orły 2019. Aż siedem statuetek powędrowało do twórców „Zimnej wojny”, cztery otrzymał „Kler”, dwiema statuetkami nagrodzono „Kamerdynera”.

„Zimna wojna” okazała się triumfatorką Orłów 2019, zdobywając aż siedem statuetek w kategoriach Najlepszy Film, Najlepszy Scenariusz, Najlepsza Reżyseria, Najlepsza Główna Rola Kobieca, Najlepsze Zdjęcia, Najlepszy Dźwięk i Najlepszy Montaż.

Pozostali nagrodzeni to:
„Fuga” - Gabriela Muskała – odkrycie roku, najlepszy scenariusz
„Jak pies z kotem” - najlepsza drugoplanowa rola kobieca Aleksandra Konieczna, 
„Ślepnąc od świateł”, reż. Krzysztof Skonieczny - najlepszy filmowy serial fabularny
„Książę i dybuk” reż. Elwira Niewiera, Piotr Rosołowski - najlepszy film dokumentalny
„Trzy billboardy za Ebbing” Missouri, reż. Martin McDonagh - najlepszy film europejski.

- Z tej okazji przypominamy Państwu kilka z nagrodzonych filmów. Oprócz omówionych poniżej, w późniejszym terminie wyświetlimy jeszcze film „Kler” - informuje Kinga Maszczyńska z Elektrowni.

5 - 11. IV – ZIMNA WOJNA, dramat, reż. Paweł Pawlikowski, Polska, Francja, Wielka Brytania 2018 (84’) najlepszy film, montaż, reżyseria, scenariusz, zdjęcia, główna rola kobieca, dźwięk.

Historia wielkiej i trudnej miłości dwojga ludzi, którzy nie potrafią być ze sobą i jednocześnie nie mogą bez siebie żyć. W tle wydarzenia zimnej wojny lat 50. w Polsce, Berlinie, Jugosławii i Paryżu. 

12 - 15 IV – KAMERDYNER, dramat historyczny, reż. Filip Bajon, Polska 2018 (150’) najlepsza scenografia, najlepsze kostiumy

"Kamerdyner" to opowiedziana z epickim rozmachem, inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia splątanych losów Polaków, Kaszubów i Niemców na tle burzliwych wydarzeń pierwszej połowy XX stulecia.

Mateusz Krol (Sebastian Fabijański), kaszubski chłopiec, po śmierci matki zostaje przygarnięty przez pruską arystokratkę Gerdę von Krauss (Anna Radwan). Dorasta w pałacu. Rówieśniczką Mateusza jest córka von Kraussów Marita (Marianna Zydek). Między młodymi rodzi się miłość.

Ojcem chrzestnym chłopca jest kaszubski patriota Bazyli Miotke (Janusz Gajos), który podczas konferencji pokojowej w Wersalu walczy o miejsce Kaszub na mapie Polski, a potem buduje symbol jej gospodarczego sukcesu: Gdynię.

Traktat wersalski, który daje Polsce niepodległość, sprawia, że von Kraussowie tracą majątek i wpływy. Wszyscy bohaterowie czują, że świat, który znali, wkrótce diametralnie się zmieni. Wśród żyjących obok siebie Kaszubów, Polaków i Niemców narasta niechęć i nienawiść. Wybucha II wojna światowa. W Lasach Piaśnickich naziści dokonują mordu na ludności cywilnej – pierwszego ludobójstwa tej wojny. 

16 -18 IV – FUGA, mystery, psychologiczny, thriller, reż. Agnieszka Smoczyńska, Polska 2018 (100) odkrycie roku, najlepszy scenariusz

Fuga to obraz z gatunku mystery (charakterystycznego dla twórczości Davida Lyncha), który dotyka problemu „fugi dysocjacyjnej" – zaburzenia wywoływanego długotrwałym stresem i uczuciem braku szczęścia. Człowiek poddany tym emocjom może stracić pamięć, a jego mózg może stworzyć nową osobowość biegunowo odmienną od dotychczasowej.

W rolach głównych wystąpili nagrodzeni na Festiwalu Filmowym w Gdyni: Gabriela Muskała („Moje córki krowy”), Łukasz Simlat („Konwój”) i Zbigniew Waleryś („Papusza”). „Fuga” to drugi film fabularny Agnieszki Smoczyńskiej, reżyserki wielokrotnie nagradzanych „Córek Dancingu" – (m.in. : Nagrodą Specjalną Jury za „unikalną wizję i design" na prestiżowym amerykańskim festiwalu filmowym Sundance, wyróżnieniem dla Najlepszego Debiutu Reżyserskiego na Festiwalu Filmowym w Gdyni oraz Polską Nagrodą Filmową Orła 2016 w kategorii „Odkrycie roku").

Alicja nie pamięta przeszłości, nie wie kim jest. Kiedy po dwóch latach od zniknięcia zostaje odnaleziona przez rodzinę, nie chce wracać do dawnego, zapomnianego życia. Nie pamięta miłości do męża i synka. Z czasem do Alicji wracają urywki wspomnień, tworząc niewyraźny i niepokojący obraz tajemnicy – tego co zdarzyło się w przeszłości. Co jest tą tajemnicą? Czy rodzące się uczucia do przed chwilą poznanych męża i syna pozwolą kobiecie zrozumieć przeszłość i zbudować szczęście swoje i rodziny? 

23 - 25 IV – JAK PIES Z KOTEM, dramat, komedia, reż. Janusz Kondratiuk, Polska 2018 (102’) najlepsza drugoplanowa rola kobieca

Najnowszy film Janusza Kondratiuka, autora niezapomnianych „Dziewczyn do wzięcia”, to słodko-gorzki obraz relacji rodzinnych, dla którego inspiracją jest prawdziwa historia. Pełna ironicznego humoru wizja nieszablonowej rodziny, z jej konfliktami i rywalizacją, niepozbawiona momentów wzruszenia i autentycznej bliskości.

Projekcje odbędą się w kinie Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia przy ul. Kopernika 1 w Radomiu. Informacje pod nr tel. (48) 383 60 77, (48) 386 16 60, a także na stronie internetowej www. mcswelektrownia.pl.

MCSW "Elektrownia"

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych