Organizatorzy, jak co roku od kilku lat, zapraszają do Mniszka do kościóła św. Stanisława Kostki, o godz. 18:00. Po mszy nastąpi apel poległych i złożenie kwiatów pod krzyżem, przy symbolicznym grobie Aleksandra Młyńskiego "Drągala" i żołnierzy w lesie w Kolonii Wawrzyszów.
- „Drągal” należał do najsłynniejszych żołnierzy niezłomnych i antykomunistycznej partyzantki na Ziemi Radomskiej. Podczas okupacji niemieckiej służył w Armii Krajowej, a po wojnie w Narodowym Związku Zbrojnym oraz Zrzeszeniu Wolność i Niezawisłość. Jego partyzancka epopeja zakończyła się skrytobójczym mordem 25 sierpnia 1950 r., kiedy to został zastrzelony wraz z dwoma swoimi podkomendnymi w Kolonii Wawrzyszów. „Drągal” i jego żołnierze zginęli od kul członków grupy pozorowanej UB, udającej patrol partyzancki, a do mordu walnie przyczynił się zdrajca i agent UB o kryptonimie „15”, jeden z najstarszych stażem partyzantów „Drągala”, Marian Bukała „Zbych”. Dziś o symboliczne miejsce na którym stoi krzyż pamięci o tej zbrodni, dbają zarówno okoliczni mieszkańcy, jak i leśnicy Lasów Państwowych oraz radny Marek Szary - mówi Sławomir Adamiec z radomskiego Bractwa Kurkowego Św. Sebastiana.
Historię podziemia niepodległościowego w regionie radomskim w latach 1945-1950, kilka lat temu zebrał i wydał IPN w książce, Krzysztofa Busse i Arkadiusza Kutkowskieg - „Bić się do końca. Podziemie niepodległościowe w regionie radomskim w latach 1945-1950” (Lublin - Radom 2012).
Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>