Jak poinformowała Katarzyna Piechota-Kaim z biura prasowego radomskiego magistratu, teraz komisja konkursowa sprawdzi, czy kandydaci spełniają wymogi formalne i przeprowadzi z nimi rozmowy.
Kandydaci na dyrektora orkiestry muszą mieć minimum pięcioletni staż pracy oraz wyższe wykształcenie magisterskie, najlepiej z zakresu ekonomii, prawa, zarządzania w kulturze lub zarządzania i marketingu. W ogłoszeniu o naborze napisano, że dodatkowe wykształcenie muzyczne jest "mile widziane".
Każdy z chętnych na stanowisko dyrektora orkiestry oprócz wymaganych dokumentów musi przedstawić także własną koncepcję dotyczącą funkcjonowania i rozwoju orkiestry przez najbliższe pięć sezonów artystycznych.
Wokół konkursu na dyrektora radomskiej orkiestry pojawiły się kontrowersje. Zdaniem niektórych środowisk muzycznych, miasto powinno bez konkursu powierzyć dalsze zarządzanie orkiestrą dotychczasowemu dyrektorowi, gdyż z sukcesami kieruje nią od początku istnienia, czyli od 10 lat. Zanim ogłoszono konkurs na nowego dyrektora orkiestry, do magistratu wpłynęły pisma rekomendujące przedłużenie angażu Żółtowskiemu bez konkursu. Poparcie dla dyrektora wyraziły m.in. Zrzeszenie Filharmonii Polskich i Filharmonia Poznańska.
Do prezydenta napisał w tej sprawie także m.in. Krzysztof Penderecki, z którym Radomska Orkiestra Kameralna współpracuje w ramach odbywającego się w Radomiu Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego Krzysztofa Pendereckiego "Arboretum". Pod pismem z poparciem Żółtowskiego do prezydenta miasta podpisało się również ponad 100 radomskich melomanów i działaczy kultury. Miasto zdecydowało jednak o ogłoszeniu naboru, gdyż - jak oświadczył radomski magistrat - formuła konkursu jest najlepszą i dającą szansę najlepszym.
Wiceprezydent miasta Karol Semik podkreślił, że ceni Żółtowskiego m.in. "za zbudowanie świetnego zespołu, dobór repertuaru i stworzenie znakomitych festiwali i kursów". Jednak - w ocenie wiceprezydenta - "po 10 latach istnienia Radomska Orkiestra Kameralna potrzebuje nowego impulsu i programu działania na kolejne sezony". Semik ma nadzieję, że Żółtowski przystąpi do konkursu. Ten jednak - już przed ogłoszeniem naboru - zapowiadał, że nie weźmie w nim udziału. Teraz nie chce komentować sprawy.
Radomska Orkiestra Kameralna liczy 16 muzyków. Poza regularnymi koncertami orkiestra organizuje festiwale i kursy mistrzowskie: Międzynarodowy Festiwal Kwartetów Smyczkowych, Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski Krzysztofa Pendereckiego "Arboretum", Międzynarodową Akademię Dyrygentów, jest także jednym ze współorganizatorów Festiwalu Muzyki Dawnej im. Mikołaja z Radomia.
W 2009 r. ukazała się pierwsza płyta radomskiej orkiestry "Grażyna Bacewicz - works for chamber orchestra, vol. I", zawierająca m.in. premierowe nagranie orkiestrowej wersji I Kwintetu fortepianowego z pianistą Bartłomiejem Kominkiem. Krążek był nominowany do nagrody Polskiej Akademii Fonograficznej Fryderyk 2009 oraz do International Classical Music Awards w 2011 (d. Midem Classical Awards).
Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>