Warsztaty odbędą się 16 i 17 grudnia. W niedzielę (17 grudnia) obędzie się Wieczór opowieści wypełniony pięknymi historiami dla dzieci i dla dorosłych. Historie opowiadać będą: dr Małgorzata Litwinowicz i uczestnicy warsztatów. Na warsztaty obowiązują zapisy.
Warsztaty dla wszystkich, którzy chcą nauczyć się zajmująco opowiadać oraz dla tych, którzy zajmują się m.in. edukacją i animacją: opowieść nadaje życie muzealnym eksponatom, przydaje się w pracy z historią lokalną, sprawdza się w edukacji polonistycznej - bo to wielka przyjemność przypomnieć sobie, że tekst jest opowieścią; jest znakomitą metodą pracy z seniorami, którzy często spragnieni są możliwości opowiedzenia historii własnego życia i niezwykle otwarci na słuchanie, niezastąpiona w pracy z dziećmi, bywa wdzięczną alternatywą w działaniach szkolnego teatru.
Warsztaty sztuki opowiadania
Współczesnej sztuki opowiadania (zwanej „storytellingiem“) nie należy kojarzyć jedynie z opowieściami dla dzieci czy sięganiem do przeszłości. Opowieść to sztuka porządkowania zdarzeń i nadawania znaczenia własnemu doświadczeniu. Storytelling jest autonomiczną praktyką artystyczną, ale jest też dziś wykorzystywany w bardzo różnych działaniach edukacyjnych i animacyjnych.
W czasie warsztatów dotkniemy kilku najważniejszych wymiarów pracy z opowieścią:
· czym różni się opowieść „na żywo“ od odtwarzanego z pamięci tekstu;
· czym jest kompozycja ustnej opowieści;
· gdzie współczesny opowiadacz może szukać źródeł i inspiracji (od opowieści tradycyjnej do tekstu prasowego);
· czym są gest, głos, rytm w opowiadaniu;
· co to jest sytuacja opowiadania, jak ją budować, czym różni się od teatralnego spektaklu.
Warsztat prowadzi dr Małgorzata Litwinowicz
Absolwentka polonistyki na UW (specjalizacja „Lituanistyka” oraz „Animacja kultury”), obecnie adiunkt w Instytucie Kultury Polskiej UW. Zajmuje się sztuką opowiadania od 1997, zrealizowała wiele widowisk narracyjnych (m.in. „Taniec opowieści czyli chasydzi Piaseczna", „Egle, królowa węży i inne baśnie litewskie", „Noc na Zamku Przygód. Opowieści europejskiego średniowiecza"), w ramach działań Stowarzyszenia Grupa Studnia O. współpracowała m.in. z Muzuem Etnograficznym w Warszawie, Zamkiem Królewskim w Warszawie, Muzeum Narodowym w Warszawie, Towarzystwem Naukowym Pruthenia z Olsztyna.
Dyrektor artystyczna Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Opowiadania od 2006 roku. Występowała na festiwalach sztuki opowiadania w Aachen i Edynburgu, brała udział w stażach w Centrum Literatury Ustnej w Vendome we Francji i Centrum Opowiadania (Copenhagen Storytellers) w Danii, w Scottish Storytelling Centre w Edynburgu. Prowadzi strony www.patchword.org oraz www.opowiadam.org.
Warsztat obejmuje dwa spotkania:
- 16 grudnia (sobota) - godz. 10:00 - 13:00
- 17 grudnia (niedziela) - godz. 10:00 - 14:00
Wieczór opowieści
W niedzielę, 17 grudnia o godz. 17:00 odbędzie się wieczór wypełniony pięknymi opowieściami dla dzieci i dla dorosłych. Historię opowiadać będą: dr Małgorzata Litwinowicz i uczestnicy Warsztatów sztuki opowiadania. Wstęp wolny.
Zapisy na warsztaty do 12 grudnia:
e-mail: amfiteatr.radom@wp.pl
tel. 48 364 29 68
Liczba miejsc ograniczona
Wszystkie wydarzenia odbędą się „Pod 13”
MOK „Amfiteatr”, ul. Parkowa 1