Dworek hrabiego Leontyna Oppermana od kilkunastu lat nie mógł znaleźć swojego nowego właściciela. Kilkukrotnie wystawiana na sprzedaż lub wynajem nieruchomość nie miała szczęścia. – Zarząd Województwa Mazowieckiego zdecydował o przekazaniu dworku Muzeum im. Jacka Malczewskiego. Procedura samego przekazania będzie trwała kilka tygodni, jednak decyzja została już podjęta. Muzeum ma świetny pomysł na urządzenie pałacyku, ale jest także otwartość na inne koncepcje – wyjaśniał Rafał Rajkowski, wicemarszałek województwa mazowieckiego.
Jak podkreślał Adam Duszyk, zastępca dyrektora muzeum, zorganizowana zostanie debata publiczna dotycząca zagospodarowania dworku. – Czekamy na pomysły dotyczące zagospodarowania pałacyku. Prosimy o przesyłanie ich na adres malczewski@muzeum.edu.pl. Zależy nam, aby wysłuchać radomian i osób zainteresowanych. Być może któryś z nadesłanych pomysłów okaże się bezkonkurencyjny. Po przygotowaniu pałacyku do remontu zorganizowana zostanie konferencja naukowa, na której wszystkie propozycje zostaną przeanalizowane – mówił Adam Duszyk.
Dworek jest zabytkowym obiektem bardzo cennym pod względem historycznym i architektonicznym, tym samym wymaga natychmiastowej rewitalizacji. Przejęcie budynku na własność przez Muzeum im. Jacka Malczewskiego gwarantuje przywrócenie go radomskiej społeczności. Dwór Oppermana po rewitalizacji stałby się jednym z ważniejszych obiektów na radomskim szlaku turystycznym obok głównego popijarskiego gmachu Muzeum im. Jacka Malczewskiego, Muzeum Historii Radomia w zabytkowych kamienicach Gąski i Esterki oraz Kamienicy Deskurów.
„Arte Fakty. Rocznik Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu”
Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu podejmuje się wydawania rocznika naukowego. Póki co będzie to jedyne czasopismo naukowe w mieście.
Rocznik naukowy „Arte Fakty. Rocznik Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu” będzie czasopismem naukowym, recenzowanym w formacie A4. Rocznik poświęcony będzie historii sztuki dawnej, sztuce nieprofesjonalnej, historii ogólnie, archeologii, przyrodzie, literaturze, ale także innym dziedzinom. - Powołana zostanie rada naukowa z profesorami z kraju i z zagranicy na czele, aby było to czasopismo wysoko punktowane – wyjaśniał Adam Duszyk, zastępca dyrektora Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.
Póki co będzie to jedyne czasopismo naukowe w Radomiu. Od lat 60. XX wieku Radomskie Towarzystwo Naukowe wydawało biuletyn, który uznawany był za jeden z najlepszych. Obecnie jednak RTN nie prowadzi tej działalności wydawniczej.
- Do publikowania w czasopiśmie zapraszamy chętnych doktorantów lub osoby przygotowujące się do otworzenia przewodu doktorskiego. Dzięki wcześniejszemu rozdystrybuowaniu informacji o planach muzeum, spłynęło już do nas siedem,, bardzo dobrych tekstów naukowych – dodał Adam Duszyk.
Pierwszy numer ukaże się pod koniec tego roku.