- Zmierzamy do tego, aby organizacja Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego trwała nieprzerwanie również w latach, w których konkurs teatralny się nie odbywa, dlatego organizację kolejnej edycji Festiwalu rozpisaliśmy na cykl dwuletni 2019-2020. Obchodzone w październiku 2018 roku 25-lecie Festiwalu udowodniło niezbicie, że fascynacja twórców Gombrowiczem nie słabnie, a jego dzieło charakteryzuje unikalna w polskiej literaturze uniwersalność i absolutna, budząca podziw i respekt ponadczasowość. Dodatkowym zaś imperatywem do podjęcia kroków zmierzających do rozbudowy idei Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego jest przypadająca w 2019 roku 50. rocznica śmierci pisarza - mówi Jolanta Korłub - Ogonkowska.
Złożony projekt zakłada rozwinięcie dotychczasowej formuły Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego o działania o charakterze badawczym, popularyzatorskim i wydawniczym. W ramach zadania planowane jest m.in.:
- organizacja międzynarodowego konkursu na najciekawszy plakat Gombrowiczowski (pokonkursowa wystawa zaprezentowana zostanie w trakcie XIV MFG, a potem pokazywana zostanie w kilku polskich miastach);
- organizacja otwartego cyklu czytań, poświęconych mniej znanym utworom Witolda Gombrowicza,
- przygotowanie publikacji poświęconej spojrzeniu na dzieło Gombrowicza z perspektywy teatralnej,
- ogłoszenie II edycji konkursu dla młodych reżyserów na pomysł i realizację sceniczną wybranego tekstu Witolda Gombrowicza (przedstawienie, wyprodukowane przez Teatr Powszechny im. J. Kochanowskiego na podstawie zwycięskiej koncepcji, rozpocznie XIV Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski w październiku 2020 roku, a następnie wejdzie do repertuaru radomskiego Teatru);
- organizacja XIV Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego, do udziału w którym zaproszone zostaną spektakle, wyłonione spośród nadesłanych zgłoszeń, w tym przedstawienie zrealizowane przez zwycięzcę konkursu dla młodych reżyserów; prezentacje konkursowe odbędą się w dniach 17-24 października 2020 r. (w ramach Festiwalu planowane są również imprezy towarzyszące, w tym spotkania z twórcami, wystawa, wywiady, dyskusje).