Młodzieżowa Grupa Teatralna STOJĄCY LUDZIE działa w KDK już 4 lata pod okiem aktora Radosława Mazura, a w jej skład obecnie wchodzą: Aleksandra Mazur, Kalina Leśniak, Marta Paleczna, Hubert Smolarczyk i Błażej Doniec.
Tym razem młodzi aktorzy zajęli się trudnym tematem schizofrenii. Dramat zrealizowany przez nich na podstawie tekstu Małgorzaty Mroczkowskiej pod tytułem „Justyna, siostra mojej…” opowiadał o dziewczynie, która cierpi na tę chorobę. Początkowo historia wydawała się prosta i zrozumiała, jednak wraz z kolejnymi scenami wszystko przestało być jednoznaczne i oczywiste. Jest chora kobieta, siostra, która się nią opiekuje i jest lekarz. Pojawia się także wątek Pauliny. Ale z biegiem dramatu granice zaczynają się zacierać, niepokój wzrasta, wiedząc coraz więcej, tak naprawdę widzowie wiedzą coraz mniej.
Kompozycja spektaklu jest jakby pętlą, gdzie wszystko się zapętla i łączy. W pewnym momencie pada zdanie: „Justyna, siostra mojej wyobraźni”, na początku zdanie jest jasne i zrozumiałe, lecz obserwując to, co dzieje się na scenie, tak naprawdę nie wiadomo kim jest Justyna i czy w ogóle ma siostrę. Wszystko co otacza główną bohaterkę może być snem, ale równie dobrze może być wyobraźnią.
Spektakl niezwykle dramatyczny przedstawiają studium schizofrenicznej psychiki młodej kobiety. Na scenie zobaczyliśmy: Aleksandrę Mazur, Kalinę Leśniak, Martę Paleczną i Błażeja Dońca. Reżyseria: Radosław Mazur, pomoc choreograficzna Helena Szamańska, a za światła odpowiedzialny był Hubert Smolarczyk.
Spektakl wystawiony przez Grupę Stojący Ludzie był jednocześnie podsumowaniem ich całorocznej pracy. Z rąk dyrektor KDK wszyscy otrzymali dyplomy, książkę Remigiusza Grzelaka „Złodzieje koni” ze specjalną dedykacją i autografem autora. Opiekun grupy Radosław Mazur również otrzymał specjalne podziękowania i drobny upominek. Wszystkich chętnych Kozienicki Dom Kultury zaprasza w wakacje do udziału w intensywnych warsztatach teatralnych od 28 lipca do 8 sierpnia. Poprowadzi je aktor Radosław Mazur.
Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>
Co jest rzeczywiste, a co urojone?
Czasami zastanawiamy się co jest rzeczywiste, a co urojone? Gdzie biegnie granica między jawą i snem? Co się dzieje, gdy tej granicy nie ma? Spektakl wystawiony w środę 18 czerwca w sali widowiskowej Kozienickiego Domu Kultury poruszył te wszystkie zagadnienia, zagadnienia dotyczące ludzkiej wrażliwości i społecznego funkcjonowania osób chorych na schizofrenię.
Komentarze naszych czytelników
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu