Najmłodszych serdecznie zapraszamy we wtorek - 27 sierpnia, o godz. 13.00 na drugą odsłonę zabawy z opowiadaniami Beatrix Potter. "Niegrzeczne myszki w magicznym ogrodzie" - tak brzmi tytuł przygotowywanego happeningu czytelniczego. Tym razem biblioteczny dziedziniec stanie się ogrodem niegrzecznych myszek. Na małych uczestników będzie czekało wiele atrakcji i niespodzianek. Serowe drzewo, warsztaty plastyczne, zabawy ruchowe, a przede wszystkim… głośne i radosne czytanie na trawie. Zapraszamy do naszej bajki!
Dorosłych czytelników zapraszamy natomiast w czwartkowe popołudnie do Filii nr 6 (ul. Kusocińskiego 13). 29 sierpnia o godz. 16.00 odbędzie się spotkanie "Iłżeckie krajobrazy - promocja zbioru wierszy Jana Czarneckiego "Odchodzimy. Ale skąd i dokąd?". Spotkanie będzie okazją do poznania iłżeckich krajobrazów nie tylko za pomocą słowa, ale również obrazu. Swoje zdjęcia zaprezentuje uznany fotograf, sąsiad Jana Czarneckiego, Damian Fużyński.
Jan Czarnecki pochodzi z Chwałowic k. Iłży. Był nauczycielem, ale zajmował się również radiestezją. Do dziś kultywuje etos inteligenta o ludowym rodowodzie, łącząc różne sfery działalności – rolniczą, społeczną i artystyczną, za co otrzymywał liczne nagrody i odznaczenia rangi państwowej oraz regionalnej. Twórczość pisarza z Chwałowic pozostaje w ścisłym związku z tym, co autorowi szczególnie bliskie – z życiem na wsi, pracą na roli, a także wyjątkową symbiozą człowieka, natury i religii. Przebija z jego tekstów radość z obcowania z pięknem ziemi, a także głębokie poczucie trwałości boskiego porządku, choć jednocześnie stałym elementem jego wierszy jest smutek czy nostalgia, wywołane świadomością przemijania, rozpadu dawnego wiejskiego świata i samotności, dotkliwej zwłaszcza po śmierci żony. W wierszach Czarneckiego nie ma postawy buntu, lecz pogodzenie się z ludzkim losem, któremu sens nadaje praca i przekaz wartości, w tym religijnych, kolejnym pokoleniom.
Damian Fużyński - to młody fotograf, który urodził się w Iłży. Od 8 lat pasjonuje się fotografią. Jego zdjęcia kilkanaście razy pojawiły się w prasie. Damian jest laureatem kilku konkursów oraz współuczestniczył w dwóch wystawach zbiorowych. Co więcej, jest autorem zdjęć do kalendarza akademickiego Uniwersytetu Warszawskiego, na rok 2015/16. Ukończył Instytutu Kultury Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. W 2016 roku zorganizował swoją pierwszą, indywidualną, wystawę fotograficzną na iłżeckim rynku „Barabanienie, Made in Iłża”.
MBP