Niedziela 24 listopada
Emmy, Flory, Jana
RADOM aktualna pogoda

Chcą uczcić pamięć znanego zespołu i jego lidera. Będzie ulica Azylu P?

boks 2011-12-29 10:55:00

W środę przypadła 4 rocznica śmierci Andrzeja Siewierskiego, wokalisty, gitarzysty, autora muzyki i tekstów, współzałożyciela bardzo popularnej w latach 80. rockowej grupy Azyl P. W roku 2012 grupa fanów zespołu chce zorganizować benefis z okazji 30-lecia jego założenia oraz nazwać jedną z ulic w Szydłowcu, gdzie Azyl P powstał,  jego imieniem.
 

Fot. ze strony: www.azylp.com.pl

Grupa Azyl P. powstała w 1982 roku Szydłowcu, a założyli ją muzycy zespołów The Pockets i Rezerwuar. Pierwszy skład Azylu tworzyli: Andrzej Siewierski (gitara, wokal), Leszek Żelichowski (gitara), Darek Grudzień (bas) i Marcin Grochowalski (perkusja). Już rok później kapela zakwalifikowała się do finału Ogólnopolskiego Turnieju Młodych Talentów (jego pomysłodawcą i przewodniczącym jury był legendarny Franciszek Walicki). Koncert finałowy odbył się w warszawskim kinie Klub, a zwycięzcami zostały dwa zespoły, którym przyznano dwie równorzędne drugie nagrody - Azyl P. i Klaus Mitffoch (pierwszej jury nie przyznało). Nagrodą była sesja nagraniowa w firmie „Tonpress”, na której Azyl zarejestrował dwa utwory „Twoje życie” i „Chyba umieram” - ten drugi trafił wówczas na listę przebojów programu III prowadzoną przez Marka Niedźwieckiego. Niebawem zespół opuścił Leszek Żelichowski, a jego miejsce zajął gitarzysta Madame, Jacek Perkowski. A potem były już kolejne przeboje: „Och Lila” (trzecie miejsce na liście przebojów „Trójki”) i „Mała Maggie”, który to utwór stał się m.in. dzięki clipowi telewizyjnemu jednym z klasyków polskiego rocka (drugie miejsce w „Trójce”). I kiedy wydawało się, że kariera zespołu eksploduje z jeszcze większą siłą, brak promocji kolejnych produkcji zespołu i niskie nakłady płyt powodowały coraz większe zniechęcenie członków Azylu do dalszej działalności. Takim przykładem był album „Nalot”, który został wytłoczony w liczbie zaledwie tysiąca egzemplarzy i rozszedł się bez żadnej promocji jedynie w gronie największych fanów grupy. Azyl sporo jednak koncertował, m.in. także w Radomiu, i właśnie występy na żywo były wówczas siłą grupy.

W roku1986 kariera Azylu P załamała się do końca. Podczas jednego z koncertów wskutek wysiłku Marcinowi Grochowalskiemu odkleiła się siatkówka oka i musiał on zakończyć występy. Jego miejsce zajął jeszcze Jarosław Szlagowski eks muzyk Oddziału Zamkniętego i Lady Pank. Zmęczeni jednak całą sytuacją muzycy postanowili ostatecznie zakończyć działalność zespołu. Jacek Perkowski kontynuował muzyczną działalność grając m.in. w takich kapelach jak m.in. Kobranocka, Harley Davidson, De Mono i T.Love, Dariusz Grudzień trafił zaś do zespołu IRA. Andrzej Siewierski na sesję nagraniową zdecydował się dopiero po dłuższym pobycie w USA. W roku 2007 nagrał swoją solową płytę "Samotny żagiel", ale mimo tego, że zawierała przebojowe, melodyjne rockowe utwory nie znalazła uznania w żadnej z obecnych na polskim rynku wytwórni płytowych.

Andrzej Siewierski 28 grudnia 2007 roku zdecydował się odebrać sobie życie. Zginął pod kołami pociągu.

Zespół pozostawił po sobie albumy: Live – LP Klub Płytowy Razem 1985, Nalot – LP Klub Płytowy Razem 1986, Nasz jedyny świat – MC Digiton 1995, Życie na topie 1983-1988 – CD Universal Music PL 2005.

W rodzinnym Szydłowcu zrodziła się inicjatywa nadania nazwy jednej z ulic imienia grupy Azyl P. i zorganizowania w przyszłym roku benefisu z okazji 30-lecia powstania kapeli, a także uczczenia 5. rocznicy śmierci Andrzeja Siewierskiego. W Internecie zbierane są podpisy pod tą inicjatywą.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych