Edward Kossoy, najstarszy żyjący absolwent IV LO im. Tytusa Chałubińskiego przyjechał do Radomia w niedzielę. - Byliśmy na kolacji w restauracji na rogu Moniuszki i Żeromskiego. Za moich czasów mieściła się tutaj kawiarnia Udziałowa. Zaledwie kilka stolików, ale podawali tu przepyszne ciastka; słynne nie tylko w Radomiu, ale i poza nim – opowiadał dziennikarzom i gościom zgromadzonym w poniedziałek Muzeum im. Jacka Malczewskiego.
Przeszedł też ul. Żeromskiego, która - jego zdaniem – od czasów przedwojennych zmieniła się na lepsze. - Kiedy chodziłem do „Chałubińskiego”, uczniowie 14 szkół średnich – bo tyle było ich wtedy w Radomiu – po siedemnastej spotykali się na odcinku między Zgodną; dziś Focha a Sporną, czyli Witolda. I odbywały się tam całkiem przyjemne flirty... Mówiliśmy na ten fragment promenady „od Rębika do złotnika”; na rogu Focha była kawiarnia Rębikowskiego, gdzie bywali tylko mężczyźni, a na rogu Witolda złotnik – wspominał Edward Kossoy.
Sam o sobie mówi, dziś 98-letni, że jest „rodzajem zabytku muzealnego”. - Uważam się za jednego z ostatnich Żydów polskich; wielu jest pochodzenia żydowskiego, ale ja jestem Żydem. Ostatnim już może w tysiącletniej historii historii wielokulturowej Rzeczpospolitej. W 1930 roku, kiedy kończyłem gimnazjum, było nas w klasie – na 44 abiturientów – 14 Żydów; czyli procentowo tyle, ile społeczność żydowska w Radomiu. Kiedyś mówiono, że nie ma wesela bez Jankiela, na co inni odpowiadali z przekąsem, że nie ma Jankiela bez cymbałów. Teraz w Polsce Jankiela już nie ma, ale cymbały zostały. Oby było ich coraz mniej – żartował Edward Kossoy.
Do Radomia przywiodły go nie tylko sentymentalne wspomnienia. Jak zwykle nie przyjechał z pustymi rękami – przywiózł dwa dzieła: jeden z wczesnych rysunków Jacka Malczewskiego i pochodzącą prawdopodobnie z przełomu wieku miniaturę przedstawiającą czytającego Żyda. To 20. i 21. dar Edwarda Kossoya dla muzeum.
Po południu Edward Kossoy pojechał na Kaptur, gdzie przed wojną mieszkał z rodziną. Możliwe, że we środę obejrzy w Sejmie wystawę poświęcona wydarzeniom Czerwca '76.