Rzeczy osobiste, używane przez autora „Ferdydurke” przechowywane były w Vence, we Francji, gdzie pisarz spędził ostatnie lata życia. O ich przekazaniu dla muzeum zadecydowała Rita Gombrowicz, żona autora „Ferdydurke”. Pamiątek po pisarzu jest niewiele, Gombrowicz przez trzydzieści lat emigracji żył skromnie, skrzętnie notując wszelkie wydatki i zobowiązania. Dlatego każdy przedmiot, którego używał, ma ogromną wartość.
Wśród najnowszych darów od Rity Gombrowicz, oprócz okularów czy lornetki, znajduje się także: spray do inhalacji „alendrine”, fajka marki Dunhill, małe pudełko z szachami, szkatułka, drewniane pudełko oraz mały notes w oprawie z zielonej skóry. Po dopełnieniu niezbędnych procedur przedmioty te wzbogacą ekspozycję w Muzeum Witolda Gombrowicza.
Muzeum mieści się w zabytkowym pałacu we Wsoli, położonym na południu Mazowsza, w odległości 90 km od Warszawy. To tu w pierwszej połowie XX wieku mieszkał wraz z żoną - Aleksandrą z Pruszaków i córką Tereską brat Witolda - Jerzy Gombrowicz. Pisarz przyjeżdżał do Wsoli wielokrotnie, ostatni raz w 1939 roku, niedługo przed wybuchem II wojny światowej. We wsolskim pałacu powstawał „Pamiętnik z okresu dojrzewania” – debiut literacki oraz fragmenty słynnej powieści „Ferdydurke”.
Ekspozycja stała, zatytułowana „JA, Witold Gombrowicz” odwołuje się do biografii pisarza. W muzeum można zobaczyć cenne pamiątki, jak choćby walizkę, która towarzyszyła Gombrowiczowi przez 30 lat emigracji, okulary, fajki, krawaty, dokumenty i fotografie rodzinne czy ostatnią maszynę do pisania. MWG rozpoczęło działalność w październiku 2009 roku. Od tego czasu w pałacu odbyło się ponad sto wydarzeń kulturalnych i artystycznych. Wśród gości byli m.in. Rita Gombrowicz, prof. Jerzy Jarzębski, Jean-Pierre Salgas, Jorge Lavelli, Miguel Grinberg, prof. Aleksander Fiut, prof. Andrzej St. Kowalczyk, Anders Bodegärd, Marek Bieńczyk, Andrzej Seweryn, Krzysztof Globisz, Anna Seniuk, Jan Nowicki, Olga Tokarczuk, Andrzej Stasiuk, Magda Umer, Stanisław Soyka, Wojciech Waglewski, Anna Dereszowska, Maja Kleszcz, Piotr Bukartyk i wielu innych.
Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>