Niedziela 24 listopada
Emmy, Flory, Jana
RADOM aktualna pogoda

Bractwo Kurkowe laureatem Nagrody Św. Kazimierza

red. 2014-03-02 18:30:00

Bractwo Kurkowe św. Sebastiana w Radomiu, zostało tegorocznym laureatem nagrody kulturalnej św. Kazimierza. Nagroda, której fundatorem jest Prezydent Radomia, została przyznana radomskim braciom, za upowszechnianie i ochronę dziedzictwa i kultury narodowej, popularyzację historii Radomia oraz za szczególną aktywność kulturalną i filantropijną w naszym mieście.

- Ludzi wywodzący się z rożnych zawodów połączyła w Bractwie Kurkowym wspólna pasja. Życzę Wam dalszej wspaniałej działalności i sukcesów - mówił wręczając nagrodę prezydent Radomia, Andrzej Kosztowniak.

Bractwo Kurkowe św. Sebastiana powstało stosunkowo niedawno, bo na początku 2012 roku, ale zdążyło już na trwałe wpisać się w krajobraz kulturalny i działania charytatywne w Radomiu. Na ostatnim ogólnopolskim zjeździe bractw kurkowych w Witaszycach, zostało uznane przez władze Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP, za jedno z najdynamiczniej rozwijających się i najaktywniejszych w Polsce, sferze popularyzacji dziedzictwa i kultury narodowej.

W 2013r. Bractwo było organizatorem m.in.: radomskich uroczystości z okazji 70. Rocznicy Zbrodni Wołyńskiej, wystawy „Roman Dmowski” w Święto Niepodległości, debaty historycznej „Spór o Stanisława Augusta Poniatowskiego” w rocznicę Konstytucji 3 Maja oraz współorganizatorem najważniejszego wydarzenia muzealnego minionego roku „Skarb Sarmacki. 400. Rocznica Radomskiego Trybunału Skarbowego” i 150. Rocznicy Powstania Styczniowego.

- Dla naszego Bractwa tegoroczna nagroda św. Kazimierza, jest bardzo miłą niespodzianką, szczególnie cieszącą ze względu na imię jej patrona - królewicza Kazimierza – mówił podczas uroczystości wręczenia laureatom, Sławomir Adamiec.

– Przypomnę, że byliśmy również w minionym roku współorganizatorami uroczystości wprowadzenia relikwii św. Kazimierza do radomskiej Fary, w której królewicz często modlił się. Dla Bractwa dzisiejsza nagroda, to niewątpliwie dowód uznania nie tylko komisji przyznającej ją, ale również szacunku, jakim cieszy się Bractwo wśród mieszkańców Radomia; tłumnie uczestniczących w naszych uroczystościach. Chciałbym podkreślić jednak pewien rys Bractwa, którym kierował się również za życia św. Kazimierz, współczuciem i dobroczynnością wobec słabszych i potrzebujących. Dzisiejszą nagrodę, już dziś zapewniamy, że w części przekażemy dla Hospicjum bł. ks. Michała Sopoćki w kazimierzowskim Wilnie, w którym przebywają osoby w ciężkich stanach nowotworowych. Bractwo będzie również w tym roku, na zaproszenie radomskich zakonów rycerskich, współorganizatorem II. Rycerskiego Koncertu na rzecz wileńskiego hospicjum, jedynego na Litwie. Zapraszamy już dziś na to wydarzenie 17 maja – dodał Adamiec.

Adamiec podziękował również partnerom społecznym Bractwa oraz swoim współbraciom kurkowym za jedność członków, wzajemne bardzo dobre relacje i możliwość wspólnego działania dla dobra miasta i jego mieszkańców.

- Dawniej bractwa broniły murów i cieszyły się ogromnym uznaniem i prestiżem, dziś stoją na straży kultury i dziedzictwa narodowego i mam wrażenie, że w Radomiu czynimy to dobrze. Ale nie możliwe byłoby to, gdyby nie współpraca Bractwa z wieloma instytucjami. Dlatego w pierwszej kolejności dziękujemy, parafii św. Wacław. Najstarsza świątynia Radomia jest naszym brackim kościołem, w którym uczestniczymy w uroczystościach parafialnych; adoracji Grobu Pańskiego, Rezurekcji, w święcie patronalnym św. Wacława, a w jej prezbiterium wmurowany jest oryginalny Akt Proklamacji Bractwa Kurkowego Św. Sebastiana. Dziękujemy również za bardzo dobrą współpracę z UM w Radomiu i prezydentem miasta, Muzeum J. Malczewskiego, Muzeum Niepodległości w Warszawie, zakonami rycerskimi działającymi w Radomiu oraz Kinem Helios. W szczególności wyrażamy słowa wdzięczności za piękną współpracę z RKŚTiG Łaźnią i kierujemy to podziękowanie na ręce pani dyrektor Beaty Drozdowskiej. Już dziś zapraszamy 27 marca, na kolejne nasze wspólne przedsięwzięcie, jakim będzie uroczysty wieczór „Radomska Japonia”, dla uczczenia 95. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Japonią. Będzie to bardzo piękny wieczór spotkania z kulturą japońską i okazja do poznania związków, jakie łączą oba kraje od dwóch stuleci. Naszymi gośćmi będą również przedstawiciele Ambasady Japonii w Polsce. Dziękujemy również radomskim mediom, które stale relacjonują nasze wydarzenia, promując w ten sposób również kulturę polską i historię naszego miasta; Radiu Plus Radom, TV Dami, portalom: radom.pl, radom24.pl, radomnews.pl, mojradom.pl, cozadzien.pl, Echu Dnia i 7dni.pl – zakończył Adamiec

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych