Jej otwarcie, połączone z prezentacją premierową filmu dokumentalnego o Paderewskim i wspólnym śpiewaniem pieśni patriotycznych, nastąpi 11 listopada 2012 r. w radomskiej Łaźni, o godz. 17.00.
Wystawa „Ignacy Jan Paderewski - Polak, Europejczyk, Mąż Stanu i Artysta”, przygotowana przez Muzeum Niepodległości w Warszawie, Archiwum Akt Nowych w Warszawie, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, trafi do Radomia dzięki staraniom radomskiego Bractwa Kurkowego Św. Sebastiana i Klubu Środowisk Twórczych ?i Galeria "Łaźnia".
Na 36 panelach zobrazowana została droga życiowa Ignacego Jana Paderewskiego, jako wybitnego artysty, polityka i wielkiego patrioty, który swym talentem i wirtuozowskimi wykonaniami muzyki fortepianowej, nie tylko podbijał serca melomanów na całym świecie, ale wszędzie, gdzie to było możliwe podnosił sprawę niepodległości Polski.
- Wystawa prezentowana była do tej pory w wielu miejscach w Polsce i za granicą, m.in. w Parlamencie Europejskim i w Centrum Polskim w Brukseli – mówi radny Sławomir Adamiec, który stoi na czele radomskiego Bractwa Kurkowego Św. Sebastiana. - Twórcy wystawy zobrazowali największe osiągnięcia Paderewskiego w jego działalności: artystycznej – jako genialnego pianisty i utalentowanego kompozytora oraz polityka i wielkiego patrioty. O Paderewskim mówił cały świat, że jest największym politykiem wśród muzyków i największym muzykiem wśród polityków. Przez całe życie obie te dziedziny, połączone z ogromnym ładunkiem patriotyzmu, jaki w sobie nosił Paderewski, zaowocowały jego niezaprzeczalną pozycją w historii i kulturze nie tylko naszego narodu, ale również całego świata. Był postacią tak wielka, że ufali mu politycy z często przeciwstawnych obozów politycznych (J. Piłsudski, R. Dmowski) – dodaje Adamiec.
Ignacy Jan Paderewski zjednał dla sprawy polskiej przywódców świata zachodniego, w tym przede wszystkim prezydenta Stanów Zjednoczonych – Thomasa Woodrow Wilsona. Rok 1919 był jego triumfem, gdy został premierem odrodzonej po 123 latach niewoli Polski i jako jej delegat odrodzonej państwowości polskiej, złożył podpis pod Traktatem Wersalskim. Do końca życia był szanowany i uwielbiany na całym świecie.
Otwarciu wystawy w radomskiej Łaźni, towarzyszyć będzie premierowy pokaz filmu dokumentalnego telewizji polskiej oraz wspólne śpiewanie uczestników niepodległościowego eventu, przy akompaniamencie właśnie muzyki fortepianowej, która tak ukochał Paderewski, pani Jadwigi Stępkowskiej – mówi Adamiec. Razem przeżyjemy nie tylko czar wspomnień i uniesień patriotycznych ale i poprzez śpiew, min. „O mój rozmarynie...”, oddamy hołd, tym którzy poprzez własne życie, talent i prace, a szczególnie w tym dniu Paderewskiemu, przysłużyli się wolnej Polsce.