Niedziela 24 listopada
Emmy, Flory, Jana
RADOM aktualna pogoda

Bractwo Kurkowe i Łaźnia zapraszają na wystawę o I.J. Paderewskim w Święto Niepodległości

n 2012-11-06 18:02:00

W programie imprez towarzyszących obchodom Święta Niepodległości w Radomiu, znalazła się również w tym roku, prezentacja wystawy poświęconej Ignacemu Janowi Paderewskiemu, przygotowanej przez Muzeum Niepodległości w Warszawie.

Fot. 1-2 Ignacy Jan Paderewski, fot.3 Sławomir Adamiec - Hetman Bractwa Kurkowego w Radomiu

 Jej otwarcie, połączone z prezentacją premierową filmu dokumentalnego o Paderewskim i wspólnym śpiewaniem pieśni patriotycznych, nastąpi 11 listopada 2012 r. w radomskiej Łaźni, o godz. 17.00.

Wystawa „Ignacy Jan Paderewski - Polak, Europejczyk, Mąż Stanu i Artysta”, przygotowana przez Muzeum Niepodległości w Warszawie, Archiwum Akt Nowych w Warszawie, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, trafi do Radomia dzięki staraniom radomskiego Bractwa Kurkowego Św. Sebastiana i Klubu Środowisk Twórczych ?i Galeria "Łaźnia".

Na 36 panelach zobrazowana została droga życiowa Ignacego Jana Paderewskiego, jako wybitnego artysty, polityka i wielkiego patrioty, który swym talentem i wirtuozowskimi wykonaniami muzyki fortepianowej, nie tylko podbijał serca melomanów na całym świecie, ale wszędzie, gdzie to było możliwe podnosił sprawę niepodległości Polski.

- Wystawa prezentowana była do tej pory w wielu miejscach w Polsce i za granicą, m.in. w Parlamencie Europejskim i w Centrum Polskim w Brukseli – mówi radny Sławomir Adamiec, który stoi na czele radomskiego Bractwa Kurkowego Św. Sebastiana. - Twórcy wystawy zobrazowali największe osiągnięcia Paderewskiego w jego działalności: artystycznej – jako genialnego pianisty i utalentowanego kompozytora oraz polityka i wielkiego patrioty. O Paderewskim mówił cały świat, że jest największym politykiem wśród muzyków i największym muzykiem wśród polityków. Przez całe życie obie te dziedziny, połączone z ogromnym ładunkiem patriotyzmu, jaki w sobie nosił Paderewski, zaowocowały jego niezaprzeczalną pozycją w historii i kulturze nie tylko naszego narodu, ale również całego świata. Był postacią tak wielka, że ufali mu politycy z często przeciwstawnych obozów politycznych (J. Piłsudski, R. Dmowski) – dodaje Adamiec.

Ignacy Jan Paderewski zjednał dla sprawy polskiej przywódców świata zachodniego, w tym przede wszystkim prezydenta Stanów Zjednoczonych – Thomasa Woodrow Wilsona. Rok 1919 był jego triumfem, gdy został premierem odrodzonej po 123 latach niewoli Polski i jako jej delegat odrodzonej państwowości polskiej, złożył podpis pod Traktatem Wersalskim. Do końca życia był szanowany i uwielbiany na całym świecie.

Otwarciu wystawy w radomskiej Łaźni, towarzyszyć będzie premierowy pokaz filmu dokumentalnego telewizji polskiej oraz wspólne śpiewanie uczestników niepodległościowego eventu, przy akompaniamencie właśnie muzyki fortepianowej, która tak ukochał Paderewski, pani Jadwigi Stępkowskiej – mówi Adamiec. Razem przeżyjemy nie tylko czar wspomnień i uniesień patriotycznych ale i poprzez śpiew, min. „O mój rozmarynie...”, oddamy hołd, tym którzy poprzez własne życie, talent i prace, a szczególnie w tym dniu Paderewskiemu, przysłużyli się wolnej Polsce.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych