Wystąpienie grup rekonstrukcyjnych to tylko jedna z imprez towarzyszących obchodom tej rocznicy, które rozpoczną się 24 listopada. W programie znalazły się także promocja dwóch książek, przedstawiających funkcjonowanie Trybunału, występ studenckiego kabaretu z Lublina, koncert muzyki dawnej, a także panel naukowy poświęcony roli, jaką odgrywał Trybunał Skarbowy w dziejach I Rzeczpospolitej i Radomia.
Obchody o godz. 16.00 nietypową - bo odprawianą w rycie trydenckim - mszą świętą, która odbędzie się w Kościele Farnym św. Jana Chrzciciela w Radomiu.
Z kolei 27 listopada o godz. 16.30 w Resursie Obywatelskiej będzie miała miejsce promocja dwóch książek, prezentujących funkcjonowanie Trybunału. Pierwsza z nich to praca Leona Babińskiego "Trybunał Skarbowy Radomski", drugą jest książka autorstwa Józefa Rafacza "Trybunał Skarbowy Koronny". Dodatkowo spotkanie zostanie uświetnione występem Kabaretu Sarmaci, który tworzą studencki historii na UMCS w Lublinie.
Następnego dnia o godz. 18.00 w sali koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych przy ul. 25 Czerwca 70, odbędzie się koncert muzyki dawnej. Będzie to jednocześnie koncert finałowy XVII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Dawnej im. Mikołaja z Radomia.
Niezwykle bogaty jest program ostatniego dnia obchodów - 29 listopada. W samo południe, w Resursie Obywatelskiej rozpocznie się panel naukowy poświęcony 400 rocznicy ustanowienia Trybunału Skarbowego. Wezmą w nim udział badacze z kilku ośrodków naukowych. Tego samego dnia o 16.30 na Rynku będzie można również zobaczyć wystąpienie grup rekonstrukcji historycznej z czasów Rzeczpospolitej Szlacheckiej. Na zakończenie, w Muzeum im. Jacka Malczewskiego otwarta zostanie wystawa: "Sarmacki Skarb. Trybunał Skarbowy Koronny w Radomiu 1613-1763".
Głównymi organizatorami obchodów są Prezydent Miasta Radomia Andrzej Kosztowniak oraz Dyrektor Muzeum im. Jacka Malczewskiego Adam Zieleziński. Patronat honorowy nad imprezą objęła Marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Ewa Kopacz.
Trybunał Skarbowy Koronny został powołany przez Sejm w 1613 r. jako komisja sejmowa, tzw. komisja radomska. Powstał z przekształcenia Komisji Skarbowej, powołanej przez Sejm w 1591 r., której zadaniem było kontrolowanie wydatków ze skarbu publicznego. W kompetencjach Trybunału znajdowały się m. in. kontrola przychodów i wydatków skarbu publicznego, audyt rachunków państwa, kontrola podskarbich i urzędników skarbowych.
Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>