- Zawsze przy okazji ważnej rocznicy chcemy zaplanować wydarzenia związane z edukacją młodzieży. Tak też jest i w tym przypadku. Przygotowaliśmy szereg wydarzeń, które mają pokazać radomianom, jak wyglądało nasze miasto pod koniec lat 30. i w okresie II wojny światowej - powiedział podczas konferencji zapowiadającej obchody 80. rocznicy, prezydent Radosław Witkowski.
Obchody potrwają kilka dni i rozpoczną się już w sobotę, 31 sierpnia. O 18.30 na radomskich fontannach zaplanowano widowisko plenerowe z pokazem premierowym filmu „Radom na filmowych kliszach czasów wojny i okupacji”.
- Będzie to obraz miasta zarejestrowany na taśmach filmowych niemieckich fotoreporterów. Będzie to ponad 40 minut filmu i fachowego komentarza, jakiego udzieli doktor Sebastian Piątkowski z radomskiego oddziału IPN. Film oparliśmy tylko i wyłącznie na ruchomych obrazach, przedstawiających bardzo dużo wydarzeń, o których radomianie nie wiedzą, a miały miejsce w czasie okupacji niemieckiej w Radomiu - mówił historyk, Przemysław Bednarczyk.
Oficjalne obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej odbędą się w niedzielę, 1 września. W programie m.in. msza święta w kościele garnizonowym, Apel Pamięci, złożenie kwiatów na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza.
- W niedzielne popołudnie zapraszamy jeszcze na dwa wydarzenia. Na Placu Corazziego będzie można obejrzeć wystawę plenerową opisującą sytuację Radomia oraz życie i działalność jego mieszkańców pod okupacją niemiecką. Z kolei w radomskiej Łaźni odbędzie się otwarcie Ogólnopolskiej Wystawy Sztuki „War Games 1939…”. Celem wystawy, w której weźmie udział kilkunastu artystów z Polski i z zagranicy jest pokazanie, jak temat wojny rezonuje w artystach pokolenia urodzonego po 1970 roku - opowiadał Sebastian Równy, dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego w Radomiu.
8 września Stowarzyszenie Droga Mleczna zaprasza na spacer po Radomiu. Teamtem przewodnim będzie „Radom podczas II wojny światowej”.
Kolejne wydarzenia odbędą się 17 września. Tego dnia przypada 80. rocznica agresji wojsk radzieckich na Polskę. Oficjalne obchody rozpoczną się na Cmentarzu Rzymskokatolickim przy ulicy Limanowskiego. Tego samego dnia Resursa Obywatelska zaprasza na ogólnopolską konferencję naukową „Radom i region radomski podczas II wojny światowej”.
Obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej zakończy wystawa „Wrzesień 1939”. 27 września radomianie będą mogli obejrzeć uzbrojenie, wyposażenie i umundurowanie ówczesnego Wojska Polskiego, wojsk niemieckich i rosyjskich oraz historię ważniejszych bitew tamtego okresu.
Pełny program - TUTAJ.