- 8 września będziemy świętować imieniny Witolda. Naszym gościem będzie Rita Gombrowicz, wdowa po pisarzu. Porozmawiają z nią: Dominka Świtkowska i Tomasz Tyczyński. W programie wieczoru zaplanowaliśmy także koncert wybitnej artystki, której nazwiska nie chcemy jeszcze ujawniać. Wstęp na wydarzenia, jak zwykle - bezpłatny - zaprasza Ewa Witkowska.
Placówka już teraz przygotowuje się do planowanej na 6 października dyskusji pisarzy o emigracji, nie tylko literackiej. Gośćmi muzeum będą wówczas: Mariusz Wilk, Bronisław Świderski oraz Zbigniew Kruszyński. Patronat nad debatą sprawuje Instytut Książki.
Zarówno spotkanie z Ritą Gombrowicz, jak i panel „Literatura i emigracja” są wydarzeniami organizowanymi w ramach cyklu "Powrót Gombrowicza", finansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
- Cyklem tym przypominamy o 50. rocznicy powrotu pisarza do Europy, z trwającej niemal ćwierć wieku emigracji argentyńskiej - informuje Ewa Witkowska.
Informacje o pisarzach: Zbigniew Kruszyński - (ur. 1957) – prozaik, tłumacz, lingwista, pochodzi z Radomia. Członek jury Nagrody Literackiej Gdynia. W latach 1984-2004 mieszkał w Szwecji, gdzie m.in. pracował jako językoznawca na uniwersytecie w Lund. W późniejszym okresie związany z Uniwersytetem Sztokholmskim. Zadebiutował powieścią – Schwedenkräuter, która jest artystycznie wyrafinowanym opracowaniem tematu wykorzenienia i problemu alienacji jako doświadczenia współczesnych emigrantów. Inne publikacje tego autora to: zbiór opowiadań ''Na lądach i morzach'' i ''Powrót Aleksandra''.
Mariusz Wilk - (ur. 1955) prozaik, dziennikarz, podróżnik. W czasach PRL-u Wilk był czynnym działaczem opozycji demokratycznej, ale pod koniec lat 80. porzucił politykę i cywilizację europejską, aby osiąść na dalekiej północy Rosji. Mieszkał między innymi na Wyspach Sołowieckich i nad jeziorem Oniego, odwiedzał miejscach, których opisów próżno szukać w przewodnikach turystycznych. Owocem tych doświadczeń są cztery tomy prozy: Wilczy notes, Wołoka, Dom nad Oniego i Tropami rena.
Bronisław Świderski - studiował na Wydziale Socjologii i Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego, skąd został relegowany w marcu 1968. Od 1970 r. mieszka w Danii. Obecnie jest pracownikiem naukowym kopenhaskiego Centrum Badawczego S. Kierkegaarda. Autor ponad stu publikacji w języku angielskim, duńskim, polskim, rosyjskim i szwedzkim, m. in. książek naukowych. Jego powieść „Asystent śmierci” nominowana była do nagród literackich Nike i Gdynia.
Ewa Witkowska przypomina, że do końca sierpnia trwa, ogłoszony przez muzeum, konkurs fotograficzny „Gombrowicz na ulicy”. Organizatorzy czekają na zdjęcia ulic lub miejsc w Polsce i na świecie, poświęconych autorowi „Ferdydurke”. Wydawnictwo Literackie, partner konkursu, ufundowało nagrody książkowe. Zdjęcia należy przesyłać na adres e-mailowy: muzeum-gombrowicza@muzeumliteratury.pl
Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? DOŁĄCZ DO NAS FACEBOKU. ZRÓB TO TERAZ >>
Atrakcje na otwarcie sezonu w Muzeum Gombrowicza
W Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli trwają przygotowania do nowego sezonu kulturalnego, który rozpoczyna się we wrześniu. Na jakie wydarzenia zaproszą nas organizatorzy po wakacjach? - zapytaliśmy Ewę Witkowską z Muzeum Gombrowicza.
Komentarze naszych czytelników
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu