Sobota 19 kwietnia
Adolfa, Tymona, Pafnucego

95-lecie Fabryki Broni. Wystawa na Placu Jagiellońskim

dm 2020-09-23 15:01:00

Od środy, 23 września na Placu Jagiellońskim w Radomiu można oglądać wystawę plenerową prezentującą najważniejsze wydarzenia z historii Fabryki Broni „Łucznik” – Radom sp. z o.o. Ekspozycja została przygotowana z okazji przypadającego w tym roku jubileuszu 95-lecia przedsiębiorstwa. Jej uroczystego otwarcia dokonał prezes zarządu Fabryki Broni Adam Suliga.

Na 24 planszach umieszczono informacje dotyczące najistotniejszych wydarzeń związanych z  dziejami fabryki m. in.: narodzin, rozwoju oraz rozkwitu w okresie międzywojennym, czasów II wojny światowej i niemieckiej okupacji, a także okresu powojennego, następnie restrukturyzacji, upadku Zakładów Metalowych „Łucznik” i narodzin nowej Fabryki Broni. Teksty zostały bogato zilustrowane zdjęciami pochodzącymi z zasobów Archiwum Państwowego w Radomiu, Muzeum Jacka Malczewskiego w Radomiu oraz Narodowego Archiwum Cyfrowego w Warszawie. Scenariusz wystawy opracował znany radomski historyk Przemysław Bednarczyk, a projekt graficzny Marcin Kucewicz.

- Wybudowanie Fabryki Broni bez wątpienia miało ogromne znaczenie dla rozwoju Radomia oraz jego mieszkańców. Zakład w ciągu kilku lat od chwili swego powstania w 1925 roku, stał się chlubą miasta, a marka „FB RADOM” symbolem jakości polskiej myśli technicznej i przemysłu precyzyjnego znanym na całym świecie. W fabryce, od czasów jej utworzenia, pracowały kolejne pokolenia radomian. Zatrudnienie tutaj dawało nie tylko prestiż i satysfakcję, ale było także zobowiązaniem do sumiennego i rzetelnego wykonywania zawodowych obowiązków. Dziś, z okazji 95. rocznicy istnienia naszego zakładu, przypominamy jego ciekawą historię i ludzi. którzy ją tworzyli. Mam nadzieję, że zarówno mieszkańcy naszego miasta, jak i goście z całego kraju będą chętnie i z zainteresowaniem oglądać naszą wystawę – powiedział w czasie ceremonii otwarcia wystawy prezes Adam Suliga.

Autor scenariusza Przemysław Bednarczyk przyznał, że praca związana z  przygotowaniem ekspozycji była wyzwaniem, ale przyniosła sporo satysfakcji. - Zebrane na 24 planszach fotografie, opatrzone komentarzem historycznym, to swoistego rodzaju ilustrowany przewodnik po barwnych, a czasem dramatycznych dziejach Fabryki Broni, wpisanych w równie burzliwą najnowszą historię Polski i Radomia. Liczę na to, że Ci którzy obejrzą naszą wystawę wzbogacą swą wiedzę na temat Fabryki Broni, tak ważnej dla kraju zarówno kiedyś, jak i dziś, a przy okazji docenią wkład Radomia i radomian w wielopokoleniową pracę na rzecz budowy, rozwoju i  bezpieczeństwa Rzeczypospolitej – podkreślił Przemysław Bednarczyk.

W uroczystym otwarciu wystawy uczestniczyli m. in. wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz, poseł Ziemi Radomskiej Andrzej Kosztowniak oraz kierownik Delegatury Mazowieckiego Wojewódzkiego w  Radomiu Krzysztof Murawski. Ekspozycja będzie prezentowana na Placu Jagiellońskim do końca października br.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap