Specjalny pokaz premierowy filmu odbędzie się w piątek, 30 września. O godz. 18:30 na terenie przed kinem: mozne będzie zobaczyć występ uczestników planu zdjęciowego w strojach z epoki wyposażonych w historyczny ekwipunek i broń. Będę to przedstawiciele grup rekonstrukcji historycznej, którzy zagrali w filmie polskich oraz sowieckich żołnierzy.
Atrakcją dla widzów, będzie zapewne stacjonarna diorama, prezentująca wojskowe obozowisko, a w nim min. ckm "Maxim", kawaleryjskie lance, kulbaki i sztandary.
O godz. 20:00 w sali kinowej przed seansem fimowym zaplanowano krótkie spotkanie z uczestnikami planu filmowego pod Komarowem, gdzie w sierpniu ubiegłego roku kręcone były sceny największej bitwy
kawaleryjskiej z udziałem blisko 300 koni.
Uczestniczyły w nim: Szwadron Radomski 11 Pułku Ułanów Legionowych, 22 Pułk Ułanów Podkarpackich z Garbatki oraz MKJ "Cwał" z Radomia.
Koniec zdjęć do scen bitwy pod Komarowem uświetniło wielkie widowisko historyczne przygotowane i poprowadzone przez Przemysława Bednarczyka, które stanowiło jednocześnie tło dla dokręcanych przez ekipę filmową scen pojedynków kawaleryjskich.
Pokaz slajdów z tego widowiska oraz planu filmowego towarzyszyć będzie spotkaniu z uczestnikami.
Wprowadzenie historyczne do tamtego okresu zapewnią widzom przedstawiciele radomskiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej.
-------------------------------------------------------------------------------
Opis filmu:
"1920 Bitwa Warszawska" to wielki fresk historyczny o jednej z najważniejszych bitew w dziejach świata. To także jedna z pierwszych w Europie i pierwsza w Polsce, pełnometrażowa produkcja zrealizowana w 3D. Za kamerą stanął Jerzy Hoffman, nominowany do Oscara mistrz wielkich widowisk historycznych.
Akcja rozpoczyna się w Warszawie, w 1920 roku. Jan (Borys Szyc), poeta i kawalerzysta, po otrzymaniu rozkazu wyjazdu na front polsko-bolszewicki, oświadcza się swojej narzeczonej Oli (Natasza Urbańska), aktorce teatru rewiowego. Ślubu udziela młodym ksiądz Ignacy Skorupka (Łukasz Garlicki). Podczas walk Jan trafia do
niewoli. Jego los leży w rękach czekisty Bykowskiego (Adam Ferency), który ucieleśnia okrutne oblicze bolszewickiej rewolucji. Historia znajdzie finał w wielkiej bitwie, która na zawsze odmieni nie tylko losy Jana i Oli, ale całej dwudziestowiecznej Europy.
Obok bohaterów fikcyjnych na ekranie pojawiają się także postacie historyczne: marszałek Józef Piłsudski (Daniel Olbrychski), generał Tadeusz Rozwadowski (Marian Dziędziel), pułkownik Wieniawa-Długoszowski (Bogusław Linda), a także Włodzimierz Lenin i Józef Stalin.
Reżyserowi udało się odtworzyć atmosferę lat 20. ukazując wielki patriotyzm i heroiczny wysiłek pokolenia naszych przodków.