- Skupienie uwagi uczestników warsztatów na problemach społecznych jest niezwykle cenne - mówił podczas śniadania prasowego Bartosz M. Kowalski, reżyser i opiekun warsztatów filmowych, dodając: - Od razu dostają sygnał, że w filmie, niezależnie od gatunku czy formy, nawet bardzo krótkim, ważna jest wiadomość dla widza. Kino to nie tylko pusta rozrywka - powinno zawierać przekaz.
Ogólnopolskie Spotkania Filmowe Kameralne Lato mają wybitnie społeczny charakter. Znajduje to również odzwierciedlenie w formule festiwalowych programów edukacji filmowej. Intencją organizatorów jest przekazywanie wartości społecznych w sposób ambitny, oryginalny i kreatywny, a jednocześnie pozbawiony banalnego dydaktyzmu. Ważną częścią programów edukacji filmowej KAMERALNEGO LATA jest Mazowiecki Program Profilaktyki Społecznej, realizowany wspólnie z policją i Mazowieckim Centrum Polityki Społecznej.
- Chcemy mocno wyeksponować kwestię zagrożeń związanych z alkoholem - mówił inspektor Marek Świszcz, I zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji z siedzibą w Radomiu.
- Szczególnie interesuje nas to, by młodzi ludzie nie eksperymentowali, nie sięgali po używki, ponieważ są to te substancje, które tak naprawdę zniewalają człowieka - wyjaśniał Artur Pozorek, dyrektor Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej.
Młodzież w twórczy sposób zobrazowała, że spożywanie alkoholu w nadmiernych ilościach alienuje, a konsekwencje bywają bardzo poważne i nieodwracalne. Z filmów płynie również przestroga przed szukaniem akceptacji rówieśników poprzez prowokowanie niebezpiecznych sytuacji pod wpływem alkoholu. Wynika z nich też jasno, że mimochodem możemy stać się sprawcami lub ofiarami przemocy i przestępstw.
Oto efekty pracy młodzieży:
· grupa SPOTLIGHT#1 - TUTAJ.
· grupa SPOTLIGHT#2 - TUTAJ.
· grupa SPOTLIGHT#3 - TUTAJ.
· grupa SPOTLIGHT#4 - TUTAJ.
Warsztaty filmowe Kameralnego Lata to profesjonalna opieka artystyczna, najlepszy sprzęt i międzynarodowe towarzystwo. Wśród prowadzących zajęcia byli m.in. Bartosz M. Kowalski - reżyser i scenarzysta, Arkadiusz Tomiak - autor zdjęć filmowych, Przemysław Chruścielewski - montażysta, czy Anna Mucha - ambasador radomskiej imprezy. Partnerem technologicznym był Canon i to na jego urządzeniach młodzi adepci sztuki filmowej uczyli się fachu. W tym roku w Radomiu gościła także młodzież z Francji, Włoch i Węgier.