Czwartek 31 października
Alfonsa, Urbana, Krzysztofa
RADOM aktualna pogoda

"Zwyczajnie Aktywni" - po raz drugi aktywizują przewlekle chorych w pracy. Można wygrać grant!

kk, Agnieszka Kaniewska 2014-03-17 11:51:00

Już po raz drugi odbywa się konkurs o grant „Zwyczajnie Aktywni”, skierowany do organizacji pacjentów chorych na autoimmunologiczne choroby zapalne.  Jest on częścią projektu, pod tą samą nazwą, który ma na celu wsparcie pacjentów w utrzymaniu zwyczajnej aktywności zawodowej. Szacuje się, że nawet 2 miliony Polaków może rezygnować z pracy z powodu chorób autoimmunologicznych. Aby dać im szansę na poprawę jakości życia można wygrać grant na realizację aktywizacji zawodowej pacjentów - organizatorzy czekają na zgłoszenia do 1 września 2014 roku.

Zmniejszenie wydajności pracy, rozdrażnienie a nawet depresja mogą towarzyszyć w codziennej pracy chorym na autoimmunologiczne choroby zapalne, takie jak: RZS (reumatoidalne zapalenie stawów) i ZZSK (zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa), choroba Leśniowskiego-Crohna, nieswoiste zapalenia jelit czy łuszczyca lub łuszczycowe zapalenie stawów. A są to najczęściej ludzie młodzi pomiędzy 25 a 45 rokiem życia, którzy radzą sobie nawet z uciążliwymi objawami choroby, ale bez odpowiedniego wsparcia otoczenia nie są wstanie często poradzić sobie z wykluczeniem społecznym, którym jest rezygnacja z pracy lub jej utrata, a co wpływa w znaczący sposób również na przebieg ich terapii i jakość życia.

Do zaprojektowania programów wsparcia chorych organizatorzy projektu „Zwyczajnie Aktywni” zapraszają wszystkie organizacje pacjentów z całej Polski. Należy opracować pomysł i  przedstawić go razem z harmonogramem i kosztorysem. Formularz zgłoszeniowy i regulamin konkursu są dostępne na stronie internetowej www.zwyczajnieaktywni.pl. Na trzy najlepsze inicjatywy czekają nagrody w postaci grantów w wysokości 30 000 zł, na realizację aktywizacji zawodowej podopiecznych. Do konkursu można się zgłaszać od 10 marca do 1 września 2014 roku w Biurze Konkursu przy ul. Paryskiej 23A, w Warszawie oraz drogą mailową: konkurs@zwyczajnieaktywni.pl.

Projekty zgłoszone do pierwszej edycji konkursu były bardzo obiecujące. Byliśmy miło zaskoczeni ich poziomem. Dostaliśmy także sygnały d organizacji pacjentów, że nasza inicjatywa jest bardzo potrzebna. Pacjenci często potrzebują tylko impulsu, zachęty, aby działać. Wiemy to my reprezentujący organizacje pacjentów i sektor ochrony zdrowia, ale wiedzą to także już nasi partnerzy po stronie pracodawców. I mamy nadzieję, że wspólnie uda się nam wpłynąć na zmianę możliwości pozostania lub powrotu na rynek pracy ludzi chorych na autoimmunologiczne choroby zapalne. Mają oni wiele do zaoferowania pracodawcom i społeczeństwu, są jego częścią, jak każdy z nas i chcą być aktywną częścią – podkreśla Urszula Jaworska z Fundacji Urszuli Jaworskiej, która wchodzi w skład Komitetu Organizacyjnego projektu oraz ocenia projekty w Kapitule Konkursu.

Projekt „Zwyczajnie Aktywni” zakłada wskazywanie dobrych wzorów do naśladowania dla środowiska pacjentów i organizacji sektora NGO oraz wsparcie ich w projektowaniu działań i ubieganiu się o ich finansowanie. Organizatorami projektu są długoletni działacze sektora ochrony zdrowia (Fundacja Urszuli Jaworskiej, Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej, Polskie Amazonki Ruch Społeczny oraz AbbVie Polska), którzy pragną dzielić się swoim doświadczeniem i wspierać chorych oraz organizacje ich reprezentujące w realizacji celów na rzecz aktywizacji zawodowej środowiska pacjentów. Więcej informacji o konkursie na: www.zwyczajnieaktywni.pl
 

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych