Czwartek 31 października
Alfonsa, Urbana, Krzysztofa
RADOM aktualna pogoda

Znamy najlepsze i najgorsze placówki onkologiczne w Polsce

mg 2014-03-31 15:16:00

Portal www.onkomapa.pl będący kompendium wiedzy na temat ośrodków onkologicznych w Polsce zarejestrował już 190 000 odsłon oraz zgromadził ponad 1800 ocen pacjentów i ich bliskich. Są to dane zebrane zaledwie w ciągu 6 tygodni od inauguracji portalu. Jego pomysłodawca – fundacja Alivia liczy na to, że zebrane głosy pacjentów i ich bliskich zwrócą uwagę administracji ośrodków na istniejące w ich placówkach problemy i wskażą im potencjalne rozwiązania, co w efekcie przyczyni się do poprawy jakości usług w polskiej onkologii.

Onkomapa, realizowana przez Fundację Onkologiczną Osób Młodych Alivia, jest przewodnikiem dla pacjenta onkologicznego i jego bliskich. Zgromadzone oceny i doświadczenia, będące udziałem innych, mogą stać się cenną wskazówką w podejmowaniu decyzji dotyczących wyboru miejsca leczenia np. dla tych, którzy z chorobą zetknęli się po raz pierwszy.

Wrażenia pacjentów i osób im towarzyszących zbierane są poprzez anonimowe wypełnienie dostępnej na portalu ankiety, ONKOMAPA umożliwia także wyrażenie opinii na temat lekarza, z którym chory zetknął się podczas procesu terapii. Oceniane są: kompetencje, dostępność czasowa oraz relacja pacjent - lekarz. Należy jednak pamiętać, że oceny zebrane na portalu są subiektywnym spojrzeniem i nie muszą pokrywać się z obiektywną jakością leczenia i jego skutecznością.

Dalsze działanie i rozwój ONKOMAPy uzależnione jest od tego czy fundacji uda się pozyskać środki na prowadzenie projektu. Dlatego tak ważne jest przekazanie 1% na rzecz Alivii, która jest organizacją pożytku publicznego. W zeznaniu podatkowym wystarczy wpisać nr KRS: 0000358654. Można też skorzystać z darmowego programu do rozliczenia PIT, który jest dostępny na stronie internetowej: www.alivia.org.pl.

ONKOMAPA jest stale aktualizowana, a sam projekt cieszy się dużym zainteresowaniem pacjentów, osób towarzyszących im w chorobie oraz samych ośrodków. Z fundacją skontaktowało się wiele nowych placówek, które chcą poddać się ocenie pacjentów, tak aby móc spełnić ich oczekiwania. „Właśnie w tym celu powstał portal ONKOMAPA - aby pomóc pacjentom w wyborze przyjaznej placówki, a administracji szpitali podnieść jakość usług” – mówi Bartosz Poliński, prezes fundacji Alivia. „Pracujemy nad rozwojem serwisu tak, aby informacje były bardziej pomocne dla pacjentów a ich zakres był szerszy i jeszcze prostszy w przeszukiwaniu”.  – dodaje prezes Poliński.

Po 6 tygodniach funkcjonowania portalu, fundacja dysponuje już pierwszymi wynikami. W trójce najlepiej ocenianych ośrodków znajdują się (z ocenami od 4.8 do 4.6 na 5 możliwych punktów):

•    Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny im. Andrzeja Mielęckiego Śląskiego Uniwersytetu       Medycznego w Katowicach; 4.8 punktów
•    Centralny Szpital Kliniczny MSW, Klinika Onkologii i Hematologii w Warszawie; 4.7 punktów
•    Uniwersytet Medyczny, Katedra i Klinika Onkologii i Radioterapii w  Gdańsku; 4.6 punktów.
We wrześniu 2014 roku fundacja Alivia planuje przyznać 3 nagrody najwyżej ocenionym placówkom.

Szpitale, które nie wyraziły zgody na wejście ankieterów na swój teren podczas etapu pilotażowego są oceniane najgorzej - aż 8 z nich jest w ostatniej dziesiątce najsłabiej ocenianych ośrodków. W tej grupie znalazło się m.in. warszawskie Centrum Onkologii z wynikiem 3.6 na 5 możliwych punktów, czy Opolskie Centrum Onkologii z wynikiem 3.5 punktów. Analiza wyników nasuwa pytania zarówno o przyczyny niechęci władz szpitali do przeprowadzenia ocen w zarządzanych przez nich placówkach, jak i o ewentualną świadomość braków w nich istniejących.

Alivia – Fundacja Onkologiczna Osób Młodych powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w 28 roku życia, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych. Fundacja propaguje pro-aktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Fundacja prowadzi również inne działania. W krytycznych sytuacjach pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane przez NFZ.

Zbiórkę funduszy umożliwia prowadzony przez fundację Program Skarbonka. Do tej pory w ramach tego programu chorym przekazano ponad 320 000 PLN - historię każdego pacjenta można poznać na stronie internetowej Fundacji - www.alivia.org.pl. Kontynuacja działań fundacji w zakresie udzielenia wsparcia pacjentom jest w dużej mierze zależna od dostępnych środków finansowych, dlatego jej założyciele przypominają o możliwości przekazania 1% na rzecz fundacji. Wystarczy w zeznaniu podatkowym wpisać nr KRS fundacji: 0000358654.

Projekt ONKOMAPA jest realizowany w partnerstwie z Polską Koalicją Pacjentów Onkologicznych, Stowarzyszeniem Pomocy Chorym na Nowotwory Krwi w Zamościu oraz Stowarzyszeniem Little People z Rumunii i do września 2014 jest współfinansowany w ramach szwajcarskiego programu współpracy  z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.

Patronat nad projektem objęły następujące organizacje: Polskie Towarzystwo Onkologiczne, Polska Unia Onkologii, Instytut Spraw Publicznych oraz Instytut Nauk o Politykach Publicznych.

Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych