Sobota 23 listopada
Adeli, Klemensa, Orestesa
RADOM aktualna pogoda

Zawieranie umów przez internet - co powinieneś o nich wiedzieć?

cir 2018-08-04 15:01:00

Obecnie niemal wszystkie firmy pożyczkowe działają online. Drogą elektroniczną można nie tylko poznać ich ofertę, starać się o zobowiązanie, ale także podpisać mającą moc prawną umowę. Co należy wiedzieć o zawieraniu tego typu porozumień na odległość?

Umowa na odległość prócz formy jej zawarcia, nie różni się niczym od tradycyjnej umowy pisemnej

W dzisiejszych czasach głównym narzędziem w naszym życiu staje się Internet. Okazuje się, że za pośrednictwem sieci można sięgnąć po daną usługę finansową i od razu związać się umową pożyczki. Coraz więcej instytucji decyduje się na tego typu rozwiązanie z myślą o komforcie klientów oraz oszczędności czasu.

Czym jest umowa?

Zgodnie z przepisami prawa cywilnego nazywamy tak zgodne oświadczenia woli stron zmierzających do powstania, uchylenia lub zmiany uprawnień oraz obowiązków tych podmiotów. Umowy są zawsze przynajmniej dwustronnymi czynnościami prawnymi. Polskie prawo przewiduje różne formy zawierania umów, w tym ustną przez telefon lub pisemną za pośrednictwem na przykład kuriera. Czy podobne zasady obowiązują także oświadczenia składane elektronicznie?

Umowa na odległość?

Prawo nie wyklucza tego rodzaju rozwiązania. Oświadczenie woli może zostać bowiem wyrażona przez każde zachowanie, które ujawnia tę wolę w sposób jednoznaczny. Musi być ono być jednak jasne, konkretne oraz czytelne dla obu stron. Firmy pożyczkowe mają zazwyczaj z góry przygotowane wzory i warunki, a do zawarcia umowy dochodzi wówczas, gdy klient zgodzi się na jej warunki poprzez krótką wiadomość lub zaznaczenie jakiegoś pola. Każda instytucja wypracowała na tej płaszczyźnie własną praktykę.

Na co zwrócić uwagę?

Pożyczkobiorca powinien przede wszystkim skupić się na treści samej umowy. Dokładna lektura tego dokumentu daje odpowiedzi na większość pytań. Jeśli w którymś momencie pojawią się jakiekolwiek wątpliwości, należy skontaktować się z Biurem Obsługi Klienta. Pracownicy firmy pozabankowej z pewnością odpowiedzą na wszelkie pytania i przekażą pomocne wskazówki.

Logowanie na stronie

Umowa jest najczęściej zawierana za pośrednictwem serwisu internetowego firmy pozabankowej. Zgodnie z prawem nawet samo złożenie wniosku o pożyczkę, a następnie zaakceptowanie odesłanych przez pożyczkodawcę warunków, jest traktowane jako wiążąca czynność prawna. Zdarzają się też przypadki, gdy pożyczkodawca proponuje klientowi zawarcie umowy poprzez wymianę dokumentów drogą e-mailową. Wówczas jednak należy zachować szczególną ostrożność i używać tylko dobrze zabezpieczonej skrzynki. W przeciwnym razie nasze dane osobowe mogą znaleźć się w niebezpieczeństwie.

Spór o umowę

Klient w ciągu 14 dni od daty zawarcia może odstąpić od umowy bez podania przyczyny. Podobnie jak przy jej zawarciu wystarczy wyłącznie precyzyjne wyrażenie woli przez pożyczkobiorcę. Wszelkie spory w tym zakresie może rozstrzygnąć sąd, ale najczęściej stronom udaje się dojść do porozumienia bez konieczności interwencji tego organu. Umowa na odległość prócz formy jej zawarcia nie różni się więc niczym od tradycyjnej umowy pisemnej, a zarówno instytucji finansowej, jak i konsumentowi przysługują te same prawa.

Umowa online - podsumowanie

Jak widzimy, pożyczka online jest produktem, po który może sięgnąć niemal każdy, a zawarcie umowy nie należy do trudnych zadań. Mimo wszystko warto jednak wybrać zaufanego i polecanego pożyczkodawcę, który zapewnia nie tylko dobre warunki, ale i bezpieczeństwo. Dla dużych instytucji finansowych udzielanie pożyczek przez internet to norma, dlatego klient nie powinien się niczego obawiać. Więcej na ten temat można przeczytać m.in. na portalu https://wujeksknerus.pl/

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych