Sobota 23 listopada
Adeli, Klemensa, Orestesa
RADOM aktualna pogoda

Zakup mieszkania - grunt to podstawa!

dm, Creandi.pl 2016-10-29 12:00:00

Inwestycja życia powinna być przemyślana, dlatego wybierając mieszkanie kupujący zwracają uwagę na kilka istotnych aspektów, jak cena czy lokalizacja. Często pomijają jednak inną ważną kwestię, o której deweloperzy niechętnie przypominają – mowa o statusie gruntu pod budynkiem. Czym się różni prawo własności do gruntu od działki oddanej w użytkowanie wieczyste i jakie niesie za sobą konsekwencje?

Są dwa rodzaje gruntów, na jakich mogą być budowane nieruchomości. Pierwszy z nich to grunt, do którego deweloper ma pełne prawo własności. W drugiej sytuacji działka pod budowane osiedle jest oddana deweloperowi w użytkowanie wieczyste. Chociaż wydaje się to małym szczegółem, dla przyszłych właścicieli mieszkań ma duże znaczenie. Przybliżając aspekt prawny: użytkowanie wieczyste odnosi się do gruntów, które są własnością Skarbu Państwa, województwa, powiatu lub gminy i zostały oddane na użytkowanie osobie fizycznej lub prawnej (czyli np. spółce) na okres 99 lat. Dla kupujących ważniejsze jest jednak to, że mieszkając na osiedlu zbudowanym na gruncie oddanym w wieczyste użytkowanie, zobligowani są oni do corocznych opłat. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z takiej konieczności, mimo że opłaty te wcale do najniższych nie należą.

- Wysokość opłaty zależy od wartości gruntu – stawka procentowa od ceny nieruchomości to 1% - mówi Przemysław Stefanowski z Erigo Develompent i dodaje: - Cena ta nie jest jednak stała – koszty wzrastają wraz z wartością ziemi. Najczęściej aktualizacja odbywa się co trzy lata, a właściciele mieszkań, wraz z chwilą ich kupna, zobowiązują się płacić coraz wyższe kwoty. Dlatego jeszcze przed podpisaniem umowy warto sprawdzić, czy nasze wymarzone mieszkanie nie jest czasami studnią bez dna, która będzie nas kosztować więcej, niż jest to w umowie. Developerzy, którzy budują osiedla na gruntach, do których mają prawo własności, najczęściej o tym informują sami. Jeśli nie mamy takiej informacji – koniecznie dopytajmy.

Najbardziej zagrożone podwyżką cen gruntu, a co za tym idzie – podniesieniem opłat z tytułu użytkowania wieczystego – są centra dużych miast. Przez niewielkie możliwości zabudowy ziemia jest coraz droższa. Jednak niezależnie od położenia, właściciele mieszkań nigdy nie mają pewności, czy stawki nagle drastycznie nie wzrosną. Najlepszym rozwiązaniem jest prawo własności do ziemi – to gwarantuje kupującym bezpieczeństwo i brak obaw o dodatkowe (często wysokie) koszty. Jeśli więc planujesz zakup mieszkania, zwracaj uwagę nie tylko na jego lokalizację i cenę, ale zapytaj też dewelopera o grunt, na którym stoi nieruchomość.

Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych