Środa 30 października
Zenobii, Przemysława, Edmunda
RADOM aktualna pogoda

Zadbaj o wzrok swojego dziecka

bw 2016-08-13 12:00:00

Badania dowodzą, że 80% wiedzy zdobywanej przez dzieci do 12. roku życia przyswajane jest za pomocą wzroku. Dlatego tak ważne jest, aby od najmłodszych lat regularnie kontrolować ostrość widzenia pociechy, a jeśli pojawi się taka konieczność - świadomie dobrać odpowiednie akcesoria optyczne stworzone z myślą o najmłodszych. Takie, które zapewniają dobre widzenie oraz pełny komfort i bezpieczeństwo stosowania.

Związek między dobrym wzrokiem, a edukacją dziecka jest niezaprzeczalny. Narząd ten umożliwia nabywanie umiejętności językowych, motorycznych oraz ma niebagatelny wpływ na ogólny rozwój poznawczy. Problemy z widzeniem mogą spowalniać proces nauki, a także upośledzać zdolności społeczne i emocjonalne młodego człowieka.

Do najczęstszych objawów, które powinny zaniepokoić rodziców należą bóle głowy, problemy z koncentracją, podrażnienie, tarcie lub mrużenie oczu. Słaby wzrok może skłaniać dziecko także do trzymania książki blisko oczu, czy wodzenia palcem po słowach podczas czytania.

Aby zapobiec tym problemom, wzrok pociechy należy kontrolować już od pierwszych miesięcy życia, a badania przeprowadzać w regularnych odstępach czasu. Pierwszy raz wzrok niemowlęcia powinien być sprawdzany zaraz po urodzeniu. Kolejne kontrole powinny odbywać się odpowiednio w wieku 4, 9 i 30 miesięcy, następnie przy rozpoczęciu nauki szkolnej oraz w każdym kolejnym roku.

Jest to szczególnie ważne w obecnych czasach, kiedy urządzenia elektroniczne, takie jak komputery czy laptopy stanowią istotną pomoc w procesie nauki i formę rozrywki, ale mogą być także zagrożeniem.Wykrycie wady wzroku u dziecka powinno być dla rodziców ostrzeżeniem i sygnałem do zmiany ewentualnych negatywnych nawyków dziecka, mogących pogłębiać problem.

Korekcja wzroku natomiast musi odbywać się przy użyciu najlepszych dostępnych akcesoriów optycznych, dostosowanych specjalnie do potrzeb najmłodszych. Okulary dziecięce nie są tylko zmniejszoną wersją okularów dla dorosłych. Dziecięce okulary w porównaniu do okularów dorosłych są bardziej narażone na wszelkie uszkodzenia. Dzieci używają ich o wiele bardziej intensywnie niż dorośli – chwytają za soczewki, odkładają w przypadkowe miejsca, często soczewkami do podłoża.

Właśnie dlatego okulary przeznaczone dla dzieci powinny być trwałe oraz wygodne w użytkowaniu. Trwałość soczewek gwarantuje też bezpieczeństwo oczu dziecka podczas codziennej aktywności.

Na szczęście w obecnych czasach posiadanie okularów przez dziecko nie jest już powodem do kompleksów. Mnogość modeli i kolorów oprawek, a także wykorzystywanie ich przez gwiazdy popkultury jako elementu stylowego wizerunku sprawiły, że dzieci chętniej niż kilka-kilkanaście lat temu przekonują się do używania akcesoriów optycznych.

By jednak okulary służyły jak najdłużej, warto nauczyć dziecko dobrego nawyku dbania o nie. Pomóc w tym mogą atrakcyjne drobiazgi, które z codziennego użytkowania uczynią dobrą zabawę. Może to być kolorowe, sztywne etui, do którego dziecko będzie chować okulary, niewielki spray ze ściereczką, służącą do czyszczenia soczewek, czy ozdobna tasiemka, która podtrzyma okulary, gdy dziecko zdejmie je na chwilę.

Dzieci często przez roztargnienie lub nieuwagę zdejmują okulary jedną ręką, gryzą zauszniki lub po prostu je gubią. Warto rozmawiać z pociechami o odpowiednim użytkowaniu okularów i systematycznie wyrabiać w dzieciach dobre nawyki dbania o nie.

Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych