Środa 30 października
Zenobii, Przemysława, Edmunda
RADOM aktualna pogoda

Władysław Łokietek bywał w Radomiu. Świadczą o tym odkryte denary

Roksana Chalabry 2015-10-08 08:00:00

Choćby dlatego, że wielohektarowy teren w środku miasta nigdy nie został zabudowany ani zniszczony, dzięki czemu było możliwe przeprowadzenie badań archeologicznych, których wyniki pozwolą napisać historię Radomia od nowa. Odkryte w ciągu pięciu lat przedmioty wskazują, że miasto mogło pełnić funkcję strażnicy oraz że przebywały tu osoby o proweniencji orientalnej. Zagadkę stanowi także odkryta seria monet Władysława Łokietka, która w takim wydaniu nie była dotąd znana. – Jest to o tyle ciekawe, że Władysław Łokietek w historii Radomia w zasadzie nie istnieje, a ta działalność mennicza wskazuje na to, że musiał tu bywać – mówi archeolog z IAiE PAN dr Maciej Trzeciecki.

Denar Władysława Łokietka. Foto: Mateusz Bogucki, IAiE PAN w Warszawie

Jak podkreśla dr Maciej Trzeciecki, archeolog z Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk, zakres badań to wspólny sukces całej ekipy oraz wszystkich osób, które zaangażowały się w projekt. – W żadnym innym mieście, a prowadziłem badania w wielu, nie byliśmy tak miło przyjęci, jak w Radomiu – dodaje archeolog.

Radom powstał w połowie X w. za czasów wczesnych Piastów. - Pojawiają się tam osoby posługujące się przedmiotami wyznaczającymi orientalną modę czy kulturę. Ze względu na to, co działo się na szlaku od Waregów do Greków i tymi waryskimi wojownikami, którzy jako pierwsi miasto Piastów budowali, Radom pewnie na początku był także strażnicą usytuowaną na szlaku prowadzącym ze wschodu bądź na wschód z Państwa Gnieźnieńskiego. Pewnie w znacznej mierze to zdecydowało, że miasto się rozwinęło – wyjaśnia i dodaje, że „rys wschodni” jest tu bardzo widoczny.

– Wskazuje na to choćby bizantyjski krzyż relikwiarzowy datowany na XII wiek, który zapewne będzie tematem osobnych studiów. Na razie nie znajduję analogii na Rusi, więc może on być przedmiotem unikalnym – mówi. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.

Zagadkę stanowi także seria monet Władysława Łokietka odkryta na Piotrówce, która w takim wydaniu nie była dotąd znana. Według badacza, jej odkrycie w znacznym stopniu zmienia naszą wiedzę o ekonomii oraz o obrocie monetarnym w tamtym czasie. – Jest to o tyle ciekawe, że Władysław Łokietek w historii Radomia nie istnieje, a ta działalność mennicza wskazuje na to, że musiał tu bywać. Być może monety były emitowane właśnie w Radomiu na doraźne potrzeby – wyjaśnia.

Mennictwo tego władcy, nie do końca jeszcze zbadane, jest dla numizmatyków szczególnie interesujące, gdyż w tym okresie pojawia się po raz pierwszy w obiegu - obok monety srebrnej - polska moneta złota (floren). Dużo nowych informacji dotyczących mennictwa Władysława Łokietka wniosły wykopaliska prowadzone na radomskiej "Piotrówce". Porównując znaleziska monet występujące w innych rejonach Polski ciekawostką może być fakt, że wśród luźnych znalezisk monet Władysława Łokietka wystąpiły w Radomiu wyłącznie najrzadsze typy denarów tego władcy.

Po tym, jak gród przeniósł do zamku (Miasto Kazimierzowskie) oraz kościoła farnego, na Piotrówce najprawdopodobniej funkcjonowało zaplecze gospodarcze obsługujące Sejmy i wizyty rodziny królewskiej na zamku. Świadczy o tym imponująca ilość znalezionych podczas wykopalisk przedmiotów wyznaczających kulturę elitarną czy rycerską, jak np. ostróg z XIV, XV i XVI wieku. Centrum miasta funkcjonowało na Piotrówce od końca X do końca XIII wieku, następnie przeniosło się na Miasto Kazimierzowskie.

Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych