Sobota 23 listopada
Adeli, Klemensa, Orestesa
RADOM aktualna pogoda

Włączasz Facebooka - wyłączasz myślenie?

kk, Kinga Przybysz (Creandi.pl) 2013-11-13 11:33:00

Z danych firmy badawczej Gemius wynika, że aż 90% internautów korzysta z serwisów społecznościowych. Najpopularniejszym z nich jest Facebook. Tylko na początku 2013 roku odwiedziło go ponad 13 mln użytkowników. Ilu z nich potrafi zabezpieczyć swoją wirtualną tożsamość?

Scenariusz jest banalnie prosty: ktoś nie wylogowuje się z konta, a po chwili na jego profilu pojawiają się dziwne wpisy często przybierające formę intymnych wyznań np. „zaczynam leczyć rzeżączkę”. Do tego dochodzi też zmiana zdjęcia profilowego. I tak zamiast właściciela znajomi mogą zobaczyć np. oblicze gwiazdy discopolo. Co się stało? Jakiś żartowniś (często znajomy użytkownika) wykorzystał okazję i po prostu pokierował kontem nieszczęsnej ofiary. Mało wyszukany psikus to często nauczka na przyszłość – z Facebooku trzeba się wylogowywać. I już. Taki żart to jedna niewinna igraszka w porównaniu z innymi zagrożeniami.

H@sło n@ 5!

Jeśli wylogowanie z Facebooka jest najlepszym nawykiem, jaki może wyrobić sobie użytkownik portalu, to wymyślenie i korzystanie z mocnego hasła jest obowiązkowym punktem startowym. Hasła w stylu: „1234”, „haslo”, lub składające się z twojego imienia i nazwiska można od razu wyrzucić do kosza. Mocne hasło wcale nie musi zawierać bardzo wielu znaków. Ważne jednak aby posiadało cyfry, duże i małe litery oraz znaki specjalne np. „@” czy „$”. Nie trzeba już chyba przypominać, że nie wolno zapisywać hasła w widocznym miejscu takim jak kartka przyczepiona do monitora czy kalendarz. Jak w takim razie zapamiętać hasło, które ma być trudne do złamania? Można zacząć o wymyślenia łatwej do zapamiętania frazy np. „lubiebiegac”. Wystarczy teraz umiejętnie zastąpić poszczególne litery innymi zamiennikami, np. cyframi, które będą odpowiadać literom alfabetu (czyli a=1, b=2 itd.) w ten sposób możemy otrzymać takie hasło „Lu2iE2ie7@C”. Użytkownicy mogą też korzystać ze specjalnych programów ułatwiających zarządzanie hasłami. Ich płatne i bezpłatne wersje można pobrać przez internet.

Protokół ochronny

Kolejnym aspektem, na który należy zwrócić uwagę, jest sposób łączenia z Facebookiem. –Przed zalogowaniem się do serwisu internetowego warto upewnić się czy korzysta on z protokołu https, który zapewnia szyfrowanie komunikacji między komputerem użytkownika a serwerem, przez co przesyłanie danych odbywa się w sposób bezpieczny – mówi Dariusz Jarczyński z PrimeSoft Polska firmy znanej na rynku IT. – Dodatkowo należy również zwrócić uwagę, czy umieszczony na witrynie certyfikat został wystawiony przez "zaufanego" wystawcę, jest aktualny i potwierdza "tożsamość" podmiotu, który wg naszej wiedzy jest właścicielem witryny. Weryfikacja danych certyfikatu jest podstawowym sposobem ochrony przed nieświadomym zalogowaniem się na fałszywy serwis, podszywający się np. pod system bankowości elektronicznej i wyłudzający od użytkownika poufne informacje – dodaje Jarczyński. Jak włączyć taki tryb przy logowaniu do Facebooka? Wystarczy wejść w opcję „ustawienia konta” wybrać „bezpieczeństwo” a potem aktywować „bezpieczne przeglądanie”. Przy okazji warto zaznaczyć też „powiadomienia dotyczące logowania”. Dzięki temu na twojego maila będą spływać powiadomienia o każdorazowym logowaniu na facebookowym koncie. Interesującą opcję stanowi też „zatwierdzanie logowania”. Umożliwia ona otrzymywanie smsem jednorazowych haseł, które są ważne przez 20 minut i przydają się, gdy użytkownik loguje się z nowego urządzenia; czyli na przykład wtedy kiedy przebywa w kafejce internetowej.

Co apki znajomych wiedzą o Tobie?

Czujność facebookowiczów powinna być włączona nie tylko przy modyfikacji ustawień prywatności, ale także podczas codziennego użytkowania. Nawet najbardziej kuszące aplikacje mogą okazać się niebezpieczne, a już  prawie na pewno będą chciały uzyskać dostęp do twoich danych, w tym na przykład do listy znajomych. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że udostępniane przez nich na Facebooku informację mogą być wykorzystywane przez aplikacje, które pobrali ich znajomi. Warto rozważyć ograniczenie takiej możliwości. Aby to zrobić należy przejść do „ustawień prywatności”, a potem wybrać opcję „edytuj ustawienia” przy ikonie „aplikacje” Co teraz? Edytujemy zakładkę o nazwie: „aplikacje z których korzystają inni”. Zabieg ten pozwoli zdecydować do jakich danych będą miały dostęp „apki” naszych znajomych.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych